Šanta kočičí (Nepeta cataria) je u nás pěstována již od středověku. Své jméno nedostala náhodou. Svou silnou vůni přitahuje všechny kočky v okolí jako magnet, stále se o ni otírají. (Komáry však naopak odpuzuje). Sušená šanta se proto přidává i do některých hraček pro kočky, které je pak mnohem více zajímají. Kromě toho je velmi pohlednou a léčivou bylinkou.
Šanta pro uklidnění
- V menších dávkách ji lze podávat i dětem, například při bolestivém prořezávání zoubků.
Zatímco kočky a kocoury tato rostlina doslova poblázní, na nás má naopak uklidňující účinky. Vůni šantě propůjčuje léčivá silice s obsahem karvakrolu, thymolu a nepetolu. Dále zde nalezneme vitamín C, třísloviny, hořčiny.
Šanta kočičí má uklidňující, tišící účinky. Je mírnějším sedativem než kupříkladu kozlík a také lépe chutná.
Dovede zklidnit i nervově podrážděné vnitřní orgány.
Pomáhá mírně snižovat krevní tlak.
Upravuje trávicí poruchy včetně průjmu.
Velmi užitečná je i při nachlazení, neboť podporuje pocení i vykašlávání, snižuje horečku a navozuje klidný spánek. Mírní menstruační bolesti.
Působí močopudně.
Léčivý nálev z vlastní zahrady
Nať sbírejte v době rozkvětu, počátkem léta, za slunného počasí. Takto časněji sbíraná, teprve rozkvétající nať je nejúčinnější. Poté ji usušte na vzdušném, tmavém místě zavěšenou v tenkých svazečcích a uchovávejte v suchu.- Dvakrát až třikrát denně, před jídlem, se užívá nálev z vrchovaté čajové lžíce řezané natě na hrnek vody.
- Zevně můžete šantu upotřebit podobně, jako například kostival – kašovité obklady hojí podlitiny i podrážděnou kůži.
Pěstování
- Pěstovat můžete i citrónově vonící varietu.
Bylinka potřebuje slunné stanoviště a propustnou půdu. Za suchého počasí ji pravidelně zalévejte.
Snadno ji namnožíte vrcholovými řízky. Pěstovat ji lze i ze semen, tak však klíčí až při teplotách nad 20°C.
Pokud máte kočky, mladé rostlinky na záhoně bude třeba chránit, například drátěným či skleněným poklopem s větráním. Poté, co se šanta rozroste do bujných trsů, náporu koček bez újmy odolá.
Voňavé hračky pro kočky
Na kočky působí vonné látky nepetalaktony. Nejvíce na ně reagují dospělé kočky, méně malá koťata. Pokud pěstujete šantu, můžete své kočce vyrobit hračku, kterou bude opravdu milovat. Nejjednodušší je sušenou šantou vycpat plátěný váček a otvor zašít. Podobně můžete vytvářet i hračky různých tvarů, připevnit k nim rolničku…
Autor Jana Bucharová.
Foto: Sphynx Cattery Mutiny,CZ