07.02.17

Šanta kočičí, bylinka pro lidi i kočky

Pokud nechcete, aby vaši zahradu navštěvovaly kočky, pak šantu kočičí raději nepěstujte. Kočky ji totiž milují. Pokud se o vůni této bylinky naopak klidně podělíte, určitě si ji vysaďte. Je krásná i léčivá. Vytvoří půvabné živé plůtky kolem cestiček nebo záhonů, můžete ji pěstovat i v nádobách…

Šanta kočičí (Nepeta cataria) je u nás pěstována již od středověku. Své jméno nedostala náhodou. Svou silnou vůni přitahuje všechny kočky v okolí jako magnet, stále se o ni otírají. (Komáry však naopak odpuzuje). Sušená šanta se proto přidává i do některých hraček pro kočky, které je pak mnohem více zajímají. Kromě toho je velmi pohlednou a léčivou bylinkou.

Šanta pro uklidnění


  • V menších dávkách ji lze podávat i dětem, například při bolestivém prořezávání zoubků.

Zatímco kočky a kocoury tato rostlina doslova poblázní, na nás má naopak uklidňující účinky. Vůni šantě propůjčuje léčivá silice s obsahem karvakrolu, thymolu a nepetolu. Dále zde nalezneme vitamín C, třísloviny, hořčiny.

Šanta kočičí má uklidňující, tišící účinky. Je mírnějším sedativem než kupříkladu kozlík a také lépe chutná.

Dovede zklidnit i nervově podrážděné vnitřní orgány.

Pomáhá mírně snižovat krevní tlak.

Upravuje trávicí poruchy včetně průjmu.

Velmi užitečná je i při nachlazení, neboť podporuje pocení i vykašlávání, snižuje horečku a navozuje klidný spánek. Mírní menstruační bolesti.

Působí močopudně.


Léčivý nálev z vlastní zahrady

Nať sbírejte v době rozkvětu, počátkem léta, za slunného počasí. Takto časněji sbíraná, teprve rozkvétající nať je nejúčinnější. Poté ji usušte na vzdušném, tmavém místě zavěšenou v tenkých svazečcích a uchovávejte v suchu.


  • Dvakrát až třikrát denně, před jídlem, se užívá nálev z vrchovaté čajové lžíce řezané natě na hrnek vody.
  • Zevně můžete šantu upotřebit podobně, jako například kostival – kašovité obklady hojí podlitiny i podrážděnou kůži.


Pěstování


  • Pěstovat můžete i citrónově vonící varietu.
Bylinka potřebuje slunné stanoviště a propustnou půdu. Za suchého počasí ji pravidelně zalévejte.

Snadno ji namnožíte vrcholovými řízky. Pěstovat ji lze i ze semen, tak však klíčí až při teplotách nad 20°C.

Pokud máte kočky, mladé rostlinky na záhoně bude třeba chránit, například drátěným či skleněným poklopem s větráním. Poté, co se šanta rozroste do bujných trsů, náporu koček bez újmy odolá.


Voňavé hračky pro kočky

Na kočky působí vonné látky nepetalaktony. Nejvíce na ně reagují dospělé kočky, méně malá koťata. Pokud pěstujete šantu, můžete své kočce vyrobit hračku, kterou bude opravdu milovat. Nejjednodušší je sušenou šantou vycpat plátěný váček a otvor zašít. Podobně můžete vytvářet i hračky různých tvarů, připevnit k nim rolničku…

Autor Jana Bucharová.



21.01.17

Proč kočky zbožňují krabice? Vědci analyzovali slavný fenomén

Kočky krabice milují. Netýká se to jen našich koček domácích, ale prakticky všech velkých kočkovitých šelem, od rysů, až po usurisjké tygry. Čím to?


Je jedno, jaký tvar krabice má, lhostejno, z jakého materiálu je vyrobena – kočkovité šelmy podle řady průzkumů předmět podobný krabici upřednostní prakticky vždy. Jak je to možné, když evolučně ani krabice znát nemohou?

Věda dokázala tento fenomén, který živí půlku sociálních sítí, vysvětlit jen částečně – ale její vysvětlení dává smysl. Respektive: těch vysvětlení je více a smysl dávají, jen když se propojí více různých teorií.

Predátoři milují úkryt


Kočky jsou špičkoví vrcholní predátoři; některé studie dokonce tvrdí, že zdaleka nejúspěšnější predátoři ve zvířecí říši. Zatímco žraločí útok je smrtelný asi z 25 procent, vlčí z 60 procent, kočka zabije v 85 procentech všech útoků! Její lovecký styl je složený na co nejbližším přiblížení k cíli, pečlivém úkrytu a poté jediném smrtícím útoku. Z tohoto pohledu je krabice zcela ideálním prostředkem k ukrytí: kočka z ní nevidí ven, takže předpokládá, že ani ona není viděna. Současně jí krabice nabízí dostatečně vhodné prostředí nejen pro útok, ale také pro úkryt při případném neúspěšném lovu. Přestože už kočky v bytech pochopitelně neloví, jejich geny jim stále radí, jak to dělat co nejefektivněji.


Krabice odbourávají stres


Etoložka Claudia Vinke z univerzity v Utrechtu analyzovala data o kočkách žijících v útulcích. Přestože se takové údaje velmi těžko vyhodnocují, vyplynulo z nich poměrně spolehlivě, že kočky, které mají možnost ukrýt se v krabicích, mají nižší úroveň stresových hormonů než kočky, které tuto možnost nemají. Kočky prostě milují malé uzavřené prostory – když v nich mohou být, necítí napětí.

Pravděpodobným důvodem je fakt, že kočky nejsou schopné izolovat se od vnějších podnětů. Jejich dokonale vyladěné smysly neustále zachycují množství podnětů z okolí, které neustále vyhodnocují a snaží se je nějak využít. To na jejich organismus klade velkou zátěž. Jednou z mála možností, jak před tím uniknout, je ukrytí se v prostředí, kde
je řada vjemů z vnějšku eliminována – krabice k tomu může sloužit zcela dokonale.

Ukrývání se je navíc psychologicky velmi očistné – kočka se cítí v bezpečí v uzavřeném prostoru mnohem více než v otevřeném prostoru; prostě proto, že si připadá lépe chráněná. Má pak více energie na to si odpočinout od běžného náročného kočičího způsobu života.

Tajemství termodynamiky


Poslední teorie vysvětlující kočičí zálibu v krabicích, pochází z oboru termodynamiky. Pro kočky je ideální prostředí výrazně teplejší než to, které si užívají lidé. Dá se říci, že v běžné domácnosti, kde kočky žijí, je jim vlastně neustále zima.

Kočkám z jejich svalů neustále unikají kvanta energie, a to přesto, že třeba ani nic náročného nedělají. Právě proto se kočky snaží tak často stulit do klubíčka – zmenšují tím objem svého těla vystavený venkovní zimě. Tím minimalizují teplotní ztráty, které by se jim jinak neustále hromadily.

Krabice jim v tom může dokonale pomoci. Protože se nejčastěji vyrábějí z lepenky nebo kartonu, fungují krabice jako velmi účinná izolace. Teplo, které kočka svým tělem vyrobí, se z krabice nemůže šířit do okolí a zůstává uvnitř. Platí přitom, že čím těsnější krabice, tím je pro kočku prostředí příjemnější – tím lépe totiž tepelné ztráty eliminuje.

Text: MK