04.07.15

HCM u koček - program PawPeds


Hypertrofická kardiomyopatie, neboli HCM, je nejčastěji diagnostikované srdeční onemocnění
koček. Toto onemocnění je charakterizováno regionálním či difuzním ztluštěním myokardu (svalové tkáně srdce) a je diagnostikováno u koček mladých (4 měsíce) až starých (16 let). Ačkoliv veškeré příčiny kočičí formy HCM dosud nebyly odhaleny, důsledným výzkumem u plemen mainská mývalí kočka a ragdoll je usuzováno na genetické aspekty onemocnění a tedy dědičnost HCM. Výzkum ukazuje, že HCM je dědičné autosomálně dominantní onemocnění s neúplnou penetrací a s variabilním projevem např. u mainských mývalích koček. To znamená, že gen se neprojeví vždy a že se jeho projev různí v závislosti na tom, jak brzy se choroba objeví. Odhaduje se, že 10 - 15 % mainských mývalích koček má HCM.

HCM je nazýváno progresivní chorobou, což znamená, že se vyvíjí postupně během let, a je velmi obtížné s ní bojovat v porovnání s jinými chorobami.

Švédský Maine Coon Cat Club vypracoval zdravotní program, který radí chovatelům v pečlivé selekci jejich chovných zvířat, aby byl v budoucnu minimalizován počet postižených koček.

V současné době je screening zaměřen na tato plemena:

Mainská mývalí
Birma
Sibiřská
Sphynx
Ragdoll
Norská lesní kočka
Britská krátkosrstá
Perská
Bengálská
Siamská

https://www.dropbox.com/s/lybif8rfqj72i4c/Fruhaub_20131107_Cardiac-_small_0050.AVI?dl=0

Na video odkazu výše je zobrazené extrémní zvětšení levé předsíně a tzv. spontánní echo kontrasty - tak vznikají tromby a je to finální fáze onemocnění.

Doporučení dle programu PawPeds
První vyšetření by mělo být provedeno ve věku 1 rok, před tím, než je kočka použita v chovném programu. Další vyšetření jsou doporučitelná každoročně až do věku 3 let. Poté se vyšetření doporučuje ve věku 5 let. U koček, kde je vyšetření ekvivokální (podezřelý výsledek - v tzv. šedé zóně) nebo mají příbuzné, u kterých bylo diagnostikováno HCM, lze doporučit vyšetření i v pozdějším věku.

Výsledky vyšetření
Normální srdce: kočka se statusem normální srdce na základě vyšetření a bez blízkých příbuzných, kteří by byli diagnostikováni s HCM, může být použita v chovu s ohledem na HCM.

Diagnostikovaná s HCM: kočky diagnostikované s HCM jakéhokoliv stupně by neměly být použity v chovu.


Kočka s ekvivokálním výsledkem (podezřelá): podezřelá znamená, že během vyšetření bylo na srdci nalezeno něco, co není "normální", ale v době vyšetření není známo, zdali se jedná o HCM. Tato anomálie může být způsobena dalšími příčinami, jako je vysoký krevní tlak, hypertyreóza atd. Kočka může mít abnormální parametry měření (v tzv. šedé zóně), kdy nelze jednoznačně určit, zdali se jedná o HCM či nikoliv.

U koček, které mají podezřelý výsledek vyšetření, by se mělo postupovat následovně:

Podezřelá, mladší než 2 roky: pokud je kočka v době vyšetření mladší než 2 roky, není doporučeno použití této kočky v chovu. Místo toho by mělo být provedeno další vyšetření poté, co kočka dosáhne věk 2 let.

Podezřelá, 2 - 3 roky: pokud je kočka ve věku 2 - 3 roky, když je prováděno vyšetření, chov by měl být plánován, jen pokud je to absolutně nezbytné, pokud kočka neměla žádné potomstvo dříve. Druhý partner by měl mít samozřejmě normální srdce a neměl by mít žádné blízké příbuzné, kteří byli diagnostikováni s HCM. Tato koťata by neměla být použita v chovném programu s časovým omezením. Tento zákaz nepoužít koťata pro chov může být vzat zpět, pokud rodič s vysokým stupněm rizika má normální srdce nebo je stále podezřelý v dalším testu ve věku 3 roky.

Podezřelá, starší jak 3 roky: pokud kočka byla starší jak 3 roky, když bylo prováděno vyšetření, kočka může být použita v chovném programu, ale musí být pářena pouze s takovou, která má normální srdce a která nemá žádné blízké příbuzné diagnostikované s HCM.

Vzdělání a kvalifikace lékaře
Vzhledem k potřebným znalostem a zkušenostem v oblasti kardiologie a echokardiografie nemůže vyšetření na HCM v programu PawPeds provádět každý. V této oblasti je tento program jedinečný a zaručuje, že veterinář, který provedl vyšetření je specialistou.

Veterinární lékař akceptovaný do programu PawPeds musí mít adekvátní teoretické a praktické znalosti v oblasti veterinární kardiologie. Toto vzdělání je dosaženo složením ECVIM zkoušek (European College of Veterinary Internal Medicine), případně absolvováním programu ESAVS (European School for Advanced Veterinary Studies). Každý dále musí absolvovat trénink s již akceptovaným veterinárním lékařem v programu a absolvovat screening HCM pod jeho vedením.

Vyšetření koček musí být prováděno pouze pomocí kvalitního ultrazvuku a kardiologické sondy, která zhotoví snímky v odpovídající kvalitě. Všechny snímky z vyšetření musejí být uloženy.

Cíle programu PawPeds a screeningu HCM
Prognóza u koček s HCM je různá a vzhledem k tomu, že se jedná o progresivní onemocnění, závisí
na čase diagnostiky. Jedno je však společné, srdce vzhledem k alteraci svojí funkce přestává fungovat a dříve nebo později selhává. Vzhledem k velkému výskytu HCM u koček a náročné kvalifikaci na odborné posouzení, je program PawPeds zcela jedinečným projektem, který pomáhá zlepšit zdraví vašich chovů a celkově zdraví celé populace chovů koček.

Příkladem jsou například data z Dánska u chovu plemene psů Kavalír (tento program již dlouhodobě funguje), kdy byla úmrtnost psů o 69 % nižší, pokud byli rodiče štěňat ve screeningovém programu.

Pokud chceme dosáhnout zlepšení zdraví našich koček a podílet se na ozdravení chovů od této zákeřné nemoci, je potřeba kvalitních screeningových programů, které budou prováděny pouze kvalifikovanými lékaři s potřebným vzděláním.

Zpracoval a obrázky i video poskytnul:
MVDr. Michal Fiedler - www.veterinaslany.cz
ESVC member,
PawPeds spec.
ESAVS att.

MVDr. Michal Fiedler
V roce 2014 se MVDr. Michal Fiedler stal prvním PawPeds specialistou kardiologem z ČR. Tento světový program se zabývá screeningem srdce koček a bojem proti především hypertofické kardiomyopatii (HCM).

Více o testování zde.

Podmínky pro přijetí veterinárního lékaře jsou zde.

Tyto podmínky jsou pro chovatele zárukou, že vyšetření je provedeno pouze odborníkem, který prokázal teoretické a praktické znalosti v oblasti kardiologie.

Zde je k nahlédnutí seznam akceptovaných veterinárních kardiologů z celého světa.


Co znamenají zkratky používané k popisu echokardiografického vyšetření?

IVSd (interventricular septum diameter in diastole) - šířka mezikomorové přepážky při diastole (fáze roztažení)

LVDd (left ventricular diameter in diastole) - šířka levé komory při diastole

PWd nebo LVWd (posterior wall diameter in diastole, left venticular wall in diastole) - šířka stěny levé komory při diastole

IVSs (interventricular septum diameter in systole) - šířka mezikomorové přepážky při systole (fáze smrštění)

LVDs (left ventricular diameter in systole) - šířka levé komory při systole

PWs nebo LVWs (left ventricular diameter in systole) - šířka stěny levé komory při systole

EF (ejection fraction) - znamená více méně kolik krve je vytlačeno z levé komory v době smrštění (systoly)

FS (fractional shortening) - tzv. stažitelnost srdce, zjednodušeně znamená více měně sílu smrštění srdce

Ao (Aorta) - šířka aorty, tj. hlavní tepny

LA (left atrium) - šířka levé předsíně

LA/Ao - podíl levé předsíně k aortě (maximálně se připouští kolem 1,5 - 1,6), počítá se ze dvakrát měřených hodnot

Více najdete na stránkách www.veterinaslany.cz a www.pawpeds.com.