30.10.14

Dopřejte svému kotěti to nejlepší!

„Love me, feed me, never leave me“, slavný citát kocoura Garfielda nám jasně napovídá, že ke spokojenosti kočky stačí ze strany chovatele tři základní věci: láska, krmení a věrnost.

Láska
sphynx,

Když plánujeme pořízení koťátka, naše srdce jistě zaplesá při každém pohledu na tu malou chlupatou (nahatou)kuličku. Hned v úvodu je ale dobré si uvědomit, že láska nespočívá jen v nekonečném mazlení. Svému koťátku musíme dopřát i správnou péči. Po příchodu do nového domova kotě okamžitě začne prozkoumávat nové prostředí. Bohužel si ale zatím neuvědomuje všechna nebezpečí, která na něj číhají. Proto je důležité, aby byl chovatel připraven a kotěcí zvědavost se nestala životu nebezpečnou. Stačí dodržovat několik základních pravidel, díky kterým se bude kotě cítit příjemně a v bezpečí.

Na co dát pozor:

  • Otevřená okna – kotě by mohlo vypadnout.
  • Vchodové dveře - kotě by jimi mohlo snadno proklouznout ven a už netrefit zpět.
  • Kabely, květináče, dekorace – kotě by je mohlo okusovat a ublížit si.
  • Malé děti – dítě by se nemělo, alespoň z počátku, starat o kočku samo. Často totiž nedokáže rozlišit, co může být pro zvíře bolestivé či nebezpečné. V ohrožení pak mohou být oba.
  • Jiná zvířata – je dobré nový přírůstek otřít kouskem oblečení s naším pachem, ostatní zvířata ho rychleji přijmou. Je ale nutné být trpělivý.
Již od prvních dní by chovatel neměl zanedbávat péči o svého mazlíčka. Pravidelná péče o krásu a zdraví je pro koťátko nezbytná.

Čemu věnovat pozornost:

  • Srst – je dobré vyčesávat 1x týdně, dlouhosrstá plemena samozřejmě častěji.
  • Zoubky – čistí se a brousí tvrdou stravou. Jednou za čas je dobré zkontrolovat zubní kámen a dásně. V případě zaznamenání problému vyhledat veterináře.
  • Koupání – pokud se rozhodnete kočku koupat, je dobré s tím začít právě v kotěcím věku, aby si zvykla. Je nutné počítat s tím, že se může vehementně bránit.
  • Očkování – patří mezi preventivní zdravotní opatření.
  • Odčervení – jednou za čas je důležité kočku odčervit. A to i v případě, že je chovaná v bytě.
Krmení
Jedním z nejdůležitějších bodů v péči o kotě je právě strava. Protože kotě roste a vyvíjí se, má větší nároky na nutriční vyváženost stravy. Oproti dospělé kočce potřebuje více proteinů, vitamínu a stopových prvků. Výběr správného krmiva v kotěcím věku je důležitý pro vývoj kočky a zachování jejího zdraví v průběhu dalších let.
Věrnost
I když je kočka na první pohled celkem samotář, své paničce nebo svým majitelům bývá oddaná. Jejich náruč sice většinou vyhledává jen když sama chce, ale i tak je miluje. Důležité pro ni proto je, aby i ona cítila, že o ni panička nebo její majitelé stojí. A to nejen prvních pár měsíců, kdy je ještě kotě. Kočičí smutek a trápení se totiž může negativně projevit na zdraví. Před koupí tedy pamatujte na to, že kočičí kamarád není záležitost na pár dní, ale na řadu let.

Autor: Vanda Ročková



20.10.14

Nejoblíbenější místa pro hlazení koček

Chcete svou kočku potěšit? Zjistěte, která jsou její nejoblíbenější místa pro drbání a hlazení. Určitě vám za to poděkuje.

Ačkoli je každá kočka jiná a každá dává přednost trochu něčemu jinému, něco mají přece jen
společné. Podrbání na lících a bradě snad žádná neodmítne. Susan Soennichsen a Arnold Chamove na katedře psychologie Masseyské unierzity na Novém Zélandu se rozhodli zjistit, kde jsou kočky nejraději hlazeny. Provedli proto výzkumnou studii týkající se reakcí koček na mazlení. Výsledky byly publikovány ve školním časopise Anthrozoos.

Soennichsen a Chamove prováděli experiment s devíti různými kočkami. Každá byla mazlena po dobu 60 minut na čtyřech různých místech jejího těla, kde mají kočky drbání nejradši. Kde to bylo?

1. Mezi ušima a očima (tam se nacházejí temporální pachové žlázy umístěné na horní části tváře).

2. Na bradě (nachází se zde periorální pachová žláza).

3. Dolní části zad u kořene ocasu (v blízkosti ocasní pachové žlázy).

4. Na jednom ze tří míst, kde se nevyskytují žádné pachové žlázy: hlava, záda, hrudník.

Výsledky experimentu ukázaly, že kočky silně preferují mazlení mezi ušima a očima na horní části tváře (oblast temporální žlázy), naopak nejméně se jim líbilo hlazení na spodní části zad v blízkosti ocasu. Na druhém místě skončila oblast okolo brady a místa na hlavě, zádech a hrudníku.

Vědci se domnívají, že kočky si přejí být nejvíc hlazeny na tvářích, protože jsou schopné nás tak označit jejich pachovými žlázami. Je to jejich způsob, jak si nás označkovat. Proto se také třou tvářemi o různé předměty a nábytek.

Ať už tedy vaše kočka preferuje jakoukoli oblast, mazlete ji něžně a jen v době, kdy si to ona sama přeje. Pak budete mít doma spokojeného vrnícího společníka.

 Vanda Ročková

16.10.14

10 věcí o kočkách, které jste možná nevěděli



1. Průměrná kočka spí 14 až 18 hodin denně.


2. V želvovinovém zbarvení se prakticky vyskytují pouze kočky - samice.


3. Většina koček je alergická na laktózu a neměla by dostávat kravské mléko.


4. Když vás kočka masíruje tlapkami (tzv. mléčný krok), cítí se uvolněně a spokojeně.


5. Kočky mohou vydávat více než 100 různě hlasitých zvuků .


6. Na kratší vzdálenost dokážou běžet až rychlostí 30 km/h (jako maximální rychlost se uvádí dokonce 48 km/h).


7. Kočičí čich je asi 14krát citlivější než čich člověka
.

8. Jejich vousky nejsou jen pro parádu - pomáhají kočce detekovat objekty a pohybovat se ve tmě.


9. Lidé se seznamují podáním ruky, kočky se zdraví tím, že se navzájem dotknou čumáčky


10. V průměru se dožívají okolo 12 až 15 let. V Guinnessově knize rekordů je uvedena kočka, která se dožila úctyhodných 24 let. Ovšem říká se, že nejstarší kočkou všech dob byla Creampuff, která žila v americkém Texasu a dosáhla věku 38 let.












13.10.14

Lékárnička pro kočky

Kočičí nouzové situace lze definovat jako kritické zdravotní situace, při kterých je zapotřebí okamžitý lékařský zásah. Pořízení lékárničky první pomoci pro kočky je vhodný prostředek, kterým lze okamžitě zasáhnout v případě potřeby akutního ošetření a umožnit tak kočce v rámci možností bezpečný přesun k veterináři, který následně poskytne odbornou pomoc. Navíc velká část materiálu nacházejícího se v lékárničce bude užitečná i v případě nutnosti poskytnutí pomoci lidem, případně jiným zvířatům ve vaší péči.

Obsah lékárničky první pomoci pro kočky
Pokud uvažujete nad pořízením lékárničky pro vaši kočku, máte dvě možnosti. První z nich je koupit lékárničku pro kočky v některém obchodě s chovatelskými potřebami. Druhou možností je si pořídit jednotlivé zboží, které by se mělo v lékárničce nacházet. Ideální je pořídit si nejméně dva balíky, přičemž první bude neustále k dispozici u vás doma, zatímco druhý bude neustále připraven pro případ zásahu ve vašem vozidle.

Ve vaší lékárničce by se měl nacházet následující materiál: Svítilna s bateriemi a náhradní baterie pro případ výměny, bavlněné polštářky a tampony, nůžky, pinzety, antibakteriální krém, peroxid vodíku, alkohol na odřeniny, antiseptické ubrousky, vodítko, dlaha, styptický prášek pro zastavení krvácení, léky užívané kočkou na předpis od veterináře, sterilní latexové rukavice, výplach očí, kniha o první pomoci pro kočku i pro lidi, minerální olej, aspirin, Benadryl, deka, velká láhev vody, balení samoohřívací vody, samoaktivační led, krém Hydrokortizon, kopie veterinárních dokladů a teploměr.

Kdykoli je to možné, mějte po ruce mobilní telefon s uloženou předvolbou čísla 112 a čísla na veterinární pohotovosti, který se tak stane vhodným doplňkem této lékárničky. Zároveň s tím nezapomínejte pravidelně kontrolovat stav baterie vašeho mobilního telefonu, aby se vám nestalo, že v případě potřeby se nedovoláte na zamýšlené číslo.

Lékárnička pro kočky a jak poskytnout první pomoc zvířeti

Jakmile jste vytvořili lékárničku první pomoci pro vaši kočku, je zapotřebí se naučit používat její prostředky. Některé veterinární stanice nabízejí kurzy první pomoci pro zvířata, a některé informace lze získat i prostřednictvím Červeného kříže. Takto organizované kurzy trvají většinou jeden až dva dny, a v rámci tohoto kurzu můžete získat i důležité brožury s alespoň povrchními informacemi shrnujícími zásady první pomoci. Uschovejte si ji do lékárničky či do její těsné blízkosti. Většinou je obsah kurzu první pomoci podobný obsahu kurzu první pomoci pro lidi – naučíte se, jak pomoci zvířeti, které se dusí, jak rozpoznat šok, jak čistit a obvazovat či jak se zachovat v případě hadího uštknutí vaší kočky.

Lékárnička pro kočky není vše

I když investujete čas a náklady do vytvoření lékárničky pro poskytnutí první pomoci, samo o sobě to není dostatečné. Pro to, abyste dokázali vaší kočce poskytnout efektivně první pomoc, musíte na to být jednak psychicky připraveni, a jednak také musíte vědět, jak na to. Se znalostmi o poskytnutí první pomoci můžete zachránit život postiženého nejen čtyřnohého, ale i dvounohého, protože pravidla první pomoci jsou v řadě případů velmi podobná. Na poskytování první pomoci je dokonce možné si nechat vystavit certifikát, se kterým potom můžete poskytovat první pomoc na profesionální úrovni. Tento certifikát je nutné obnovovat alespoň jednou za dva roky.

Získejte pro sebe certifikát potvrzující vaši odbornou znalost poskytování první pomoci zvířatům. Vaše rodina i vaši přátelé toto jistě ocení.

autor článku: Petr Zuleger


08.10.14

Kočičí zákony

Zákon kočičí nehybnosti

Nehybná kočka zůstane nehybná, pokud na ni nezapůsobí jiná síla – zejména otevírání kočičí konzervy, nebo myš v pohybu.

Zákon kočičího pohybu

Kočka se pohybuje přímo, pokud není dobrý důvod změnit směr.

Zákon kočičí přitažlivosti

Veškerá modrá saka a černé svetry přisávají kočičí chlupy v přímé závislosti k tmavosti látky a světlosti kočky (a naopak).

Zákon kočičí termodynamiky

Teplo se přemísťuje z teplejšího předmětu do studenějšího, jenom v případě kočky se teplo přemisťuje do kočky.

Zákon kočičího protahování

Kočka se protáhne do délky, která je přímo závislá na délce spánku právě dokončeného.

Zákon kočičího spánku

Všechny kočky musejí spát s lidmi (pokud možno) a v pozici, která je co nejnepříjemnější pro dané lidi.

Zákon kočičího prodlužování

Kočka je schopna prodloužit svoje tělo na délku potřebnou k dosahu předmětu, který vzbudil kočičí pozornost.

Zákon kočičí akcelerace

Kočka akceleruje v přímém poměru (lineárně), až do doby kdy je připravena se zastavit.

Zákon kočičí přítomnosti u stolu

Kočka musí být přítomna všude, kde je předloženo cokoliv dobrého.

Zákon rozložení koberců

Žádný koberec nesmí zůstat v původní poloze a stavu po delší dobu.

Zákon kočičí poslušnosti

Kočičí poslušnost je přímo nezávislá na snaze lidí, kteří chtějí aby něco udělala.

První zákon zachování energie

Kočka ví že energie se nedá vytvořit ani zničit, proto používá energie co nejméně možno.

Druhý zákon zachovaní energie

Kočka také ví, že energie muže být šetřená dostatečným spánkem.

Zákon pozorování ledničky

Když kočka pozoruje ledničku po dostatečně dlouhou dobu, někdo přijde a vyjme něco dobrého k jídlu.

Zákon elektricky vyhřívané pokrývky

Zapni pokrývku a kočka skočí do postele rychlostí světla.

Zákon namátkového hledání pohodlí

Kočka neustále hledá a většinou najde nejpohodlnější místo v jakékoliv místnosti.

Zákon pytlíku, škatulí a obsazení

Všechny pytlíky a škatule v místnosti musí obsahovat kočku v co nejkratším čase.

Zákon kočičích rozpaků

Kočičí naštvanost je přímo závislá na velikosti rozpaku, znásobeným množstvím lidského smíchu.

Zákon spotřeby mléka

Kočka vypije množství mléka, které se rovná její tělesné váze, jenom aby ukázala že to dokáže.

Zákon výměny nábytku

Kočičí touha po škrábání nábytku je přímo závislá na ceně a stáří/ či spíše novotě nábytku.

Zákon kočičího nezájmu

Kočičí nezájem je přímo závislý na lidské snaze vzbudit kočičí zájem.

Zákon odmítání prášku

Jakákoliv pilulka kočce nucená má potenciální energii potřebnou k dosažení rychlosti úniku.

(detailněji viz T. Pratchet a jeho obsáhlé pojednání v knize Opravdová kočka, kterak dáti kočce lék) .

 Zdroj: http://www.moje-kocka.cz/zivot-s-kockou/kocici-zakony-344.html


04.10.14

Kočky a jejich devět životů



Jedná se pouze o otřepané klišé, mytizaci či pravdivý výrok o tom, že kočka má devět životů? Proč
tomu tak je? Člověk by jí mohl leckdy závidět její um ladnosti a stability při pohybu ve výškách, při chůzi po střešních krovech, odpočinku v korunách stromů.

Kočičí dovednosti a instinkty jsou vědci „mikroskopicky“ prozkoumávány již řadu století.  Pomalu se snaží vniknout „pod kůži“ kočičí motoriky a probádat tajemství „komnat“ jejich nadpřirozených schopností.
Kočky jakoby disponovaly „supermanovským“ fyzičnem, které jim dopomůže k tomu, aby přežily pád i z těch nejvyšších pater a dopadly pokaždé na všechny čtyři. Jejich tělo se dokáže natolik obratně zkoordinovat a flexibilně se adaptovat způsobu dopadu, aby se jim nic nestalo.

Jejich svalové proporce, pružnost, síla a ohebnost kostí, jim zaručují stoprocentní šanci přežít i téměř nemožné.

 Jak kočky regenerují své tělo
Je potvrzeno, že kočka se dokáže vylízat i z těch nejhorších ran a patálií. Regenerace kočičího organismu by se dala přirovnat k tomu, jako když otočíte kouzelným prstenem princezny Arabely. Kočičí nervový systém restartuje jejich poškozené funkce a obnoví tak původní činnosti.

I díky tomuto jevu se kočka v moderní medicíně stala součástí léčby lidí s nemocným pohybovým aparátem nebo při řadě nervových onemocnění. Hřejivá kočičí náruč a slastné vrnění sálají tónem pohody. Blahodárné kočičí „vlnobití“ se přenáší na člověka a zároveň má vliv na jeho duševno. I proto kočky svým ledabylým a nikam nespěchajícím vystupováním vysílají pozitivní signály, které jsou důležitým „hnacím motorem“ na zlepšení lidské nálady. Staly se nedílnou ikonou tzv. felinoterapeutických „dýchánků.“

 Kočky mají noční vidění a šestý smysl
Kočičí oči jsou jejich „baterkami,“ když se pod rouškou tmy vydávají na noční obhlídku terénu. Nejen rafinovanost jejich očí, ale i hmatové vousky, mňoukavé „zpěvy,“ kočičí srst, tlapky a polštářky jsou tajuplnými součástmi neuvěřitelných a (ne)probádaných kočičích schopností.

Kočičí magičnost se projevuje např. i tím, s jakou jasností dokážou kočky predikovat např. zemětřesení. Člověk zůstane navždy konsternován a fascinován mystikou kočičího bytí. My, lidé, můžeme jen tiše závidět a obdivovat jejich „čich“ na to, jak žít kočičích (ne)obyčejných devět životů.

 Autorka: Andrea Ctiborová