27.09.14

Životní období kočky

Lidé často srovnávají věk zvířat s věkem lidským. Obvykle se přirovnává jeden rok kočičího života k
sedmi lidských letům, avšak ne zcela pravidelně. Mladé kočky se velmi rychle vyvíjejí, a tak roční kočku můžeme přirovnat k 15-18letému člověku. Ve starším věku (nad 10 let) se naopak poměr snižuje a jeden kočičí rok odpovídá asi třem letům lidským. Desetileté kočce je tedy podle lidských měřítek přibližně 65 let.
Průměrný kočicí věk se udává mezi 10-15 lety. Velmi ovšem záleží na nemocech, výživě, způsobu chovu a prostředí, v němž kočka žije. Kočky na venkově s volným výběhem ven se však průměrného věku dožívají velmi zřídka. Mezi chovateli je však známo mnoho extrémně starých koček. Já osobně jsem znala kočku, která se dožila dvaceti dvou let, v německém časopise se psalo dokonce o třicetileté kočce - jednalo se o birmu. Přestože zatím ještě nemáme studie o vztahu dlouhověkosti k určitému plemeni, mezi chovateli se hovoří právě o birmách jako o plemeni, jehož příslušníci žijí dlouho.
Obecně platí, že nejkratší život mají nekastrovaní kocouři, kastráti obojího pohlaví naopak žijí nejdéle. Je dokázáno, že zvířata pocházející z úzké příbuzenské plemenitby mají předpoklad ke kratšímu životu.

Kočičí mládí
Malá koťata prodělávají velmi bouřlivý vývoj. Avšak skutečně zralá pro úplné odstavení a prodej novému majiteli jsou teprve ve věku 10-12 týdnů. V této době se z kojeného, zcela bezbranného tvorečka vyvine zvířátko schopné samostatného příjmu všech druhů potravy, jež má již zafixovány pevné hygienické návyky. Do velké míry si kotě také vytvořilo vztah k člověku i k jiným kočkám, případně i jiným zvířatům. Na kotěti je velmi dobře patrné, zda bylo vychováno ve středu rodiny nebo ve voliéře s omezeným kontaktem. Přestože by se zdálo, že tento věk je ještě velmi nízký, chyby, zejména nedostatek kontaktu s lidmi, se již nedají příliš napravit. Věk kolem 3 měsíců je období, kdy předtím úzkostlivě starostlivá kočičí matka přestává o svá koťata jevit zájem a nutí je tak k samostatnosti. V tomto věku čeká naprostou většinu koťat velká životná změna - jsou prodána nebo darována do nové rodiny, novým majitelům. Je v zájmu kotěte i všech zúčastněných osob udělat vše pro to, aby toto období kotě překonalo co nejlépe. Tím nejdůležitějším je zásada neprodávat kotě předčasně a nechat je do 12 až 14 týdnů u jeho matky.
Dále následuje období rychlého růstu a nabývání fyzických i psychických sil. Mladá kočka - je-li vhodně vedena - se rychle učí novým dovednostem a sžívá se s novými majiteli a novým domovem. Kotě je velmi hravé a veselé. Postupně se dotvářejí také plemenné znaky, avšak v období růstu může někdy dojít k dočasné ztrátě harmonie kočky, která je „samá ruka, samá noha“. To bývá markantní zejména u zavalitých plemen a může to znamenat i menší zklamání na výstavě, které však majitel nemá brát příliš vážně.
Dotváří se také zbarvení a případná kresba srsti a i zde je na místě v klidu vyčkat dospělosti a neunáhlovat svoje soudy.
Do tohoto období spadá také dokončení očkování. Kolem pátého měsíce věku kotě přezubuje, většinou nenápadně a bez obtíží. Někdy je nutné přechodně dávat měkčí stravu, pokud má potíže s kousáním a pozorujeme, že špatně žere. Vyskytnou se i případy, kdy veterinář musí některý mléčný zub vytrhnout, pokud hrozí, že stálý zub bude nesprávně uložen. Extrakce zubu se provádí ve slabé narkóze a bezbolestně.
Období dětství končí završením pohlavní dospělosti. U kočky se objeví první říje, což je dosti závislé na plemeni. Štíhlá plemena jsou známa svým rychlým zráním, a tak u mladé siamky, orientálky nebo barmské kočky můžeme první říji čekat už v 8. měsíci, ale také dříve. Jedna z mých orientálních koček měla první říji už ve 4 měsících! Mohutná plemena obecně dospívají později, ale kolem 1 roku už má většina koček svou první žíji za sebou. Podobně je tomu s kocouřími projevy dospělosti, které se nepřehlédnutelně hlásí značkováním teritoria a snahou krýt kočky, pokud s nějakými žijí pohromadě. Od věku 6 měsíců je už třeba dávat pozor na kočky v říji, protože by se mohlo stát, že budou takovým mladíkem nakryty. Zde opět platí, že kocouři štíhlých plemen jsou zralí dříve.

Kočičí stáří
Kočky začínají pomalu stárnout po 10. roce věku. Chovatelé však většinou kočky k chovu přestanou používat již dříve. Poslední koťata mají obyčejně kolem 7. roku, kocouři kryjí o něco déle. Mnoho chovatelů nechává své kočicí „důchodce“ po ukočení jejich úkolů v chovu kastrovat, avšak to záleží na individualitě každé kočky. V tomto věku se říje již zeslabují a ubývá na jejich frekvenci.
Stárnutí nemá žádné nápadné projevy, pokud kočka nezačne trpět nějakou chorobou. Objevují se pozvolna potíže s chrupem, tvoří se zubní kámen ve větší míře než dřív, oslabuje sluch, zrak i čich. Kočka má ztuhlejší svalstvo a klouby a skáče opatrněji. Staré kočky také více spí a častěji zvracejí smotky chlupů, které polykají při lízání srsti. Občas také nemají dost síly k důkladnému obroušení drápů, kterými se zachycují. Častějšími se stává také močové potíže. Avšak všechny tyto projevy přicházejí velmi pomalu a někdy je objevíme zbytečně pozdě. Proto si starší kočky víc všímáme, doporučuje se chodit alespoň jednou ročně na preventivní lékařské prohlídky.
Staré kočky mají většinou sklon k hubnutí. Kromě některých případů obézních zvířat spíše ubývá podkožního tuku a některé kočky jsou vyloženě hubené.
Starým kočkám začneme trochu solit potravu, aby více pily. Při krmení dáváme přednost lehčeji stravitelnému bílému masu (drůbež) před tmavými druhy masa a vynecháme vnitřnosti. Krmíme vícekrát denně (alespoň 3x) menšími porcemi. Dodáváme vitaminy ve formě různých tabletek a bonbonů. Pro častý sklon k zácpě podáváme pravidelně potravu s projímavým účinkem, protože zácpy u starých koček mohou být úporné. Vyzkoušíme trochu mléka a másla, projímadla nedáváme nikdy sami bez konzultace s veterinářem. Dbáme také na pravidelné vyčesávání mrtvé srsti. Staré kočky potřebují více tepla než mladé. Osvědčují se elektrické dečky, zapnuté na nejnižší stupeň.
Staré kočky bývají citlivé na změnu prostředí a jiné stresy. Na to dbáme v době dovolené při zajišťování náhradní péče. Výhodnější je nechat kočku ve svém bytě a nechat někoho docházet nežli ji přemisťovat. I tak se občas vyskytnou potíže v tom smyslu, že kočka fixovaná na svého pána v době jeho nepřítomnosti špatně žere.

Marie Říhová
Převzato z knihy nakladatelství DONA Chováme kočky.



26.09.14

Řeč těla koček aneb jak kočky mluví

Kočky se stejně jako ostatní živočichové potřebují nějak dorozumívat se svým okolím. Kvůli tomu, že neumí mluvit, si musely vytvořit širokou škálu různých gest a grimas, které jsou pro ostatní zvířata lehce srozumitelná. Bohužel, my lidé s tím občas míváme problémy.

Ocas kočky

Ocas vztyčený přímo nahoru
Takovouto polohu ocasu nejčastěji vidíme u koček, které potkají oblíbenou osobu nebo zvíře. Ocas se může lehce chvět. Potom kočky ocas o svoje oblíbence třou a ovíjí jej kolem nich. Tímto jednáním kočka ostatním sděluje: „Toto je moje." Pokud je v této poloze konec ocasu ohnutý ke straně, kočka se sice o nějaký objekt zajímá, ale je nejistá a neví, co přesně má dělat. Kočka, která se ocitla v nějakém sporu, bude mít ocas vzpřímený a lehce nakloněný. Dává tím najevo, že je připravena zaútočit a třeba vyhnat vetřelce ze svého teritoria. Pokud je ocas ve vzpřímené poloze ztuhlý a naježený, znamená to, že je kočka agresivní, v podstatě Vám takto vyhrožuje, že zaútočí.

Švihání ocasem
Když kočka švihá ocasem ze strany na stranu, je rozčilená. Pokud kočka švihne ocasem prudce a jen jednou, vyjadřuje tím: „Nechci s tebou mít nic společného." Většinou je takové švihnutí doprovázeno odvrácením pohledu, případně odchodem pryč.

Kočičí uši

Uši položené dozadu
Kočka s takto postavenýma ušima se připravuje k boji. Pravděpodobně se stalo něco, co ji rozrušilo a dalo jí důvod obávat se o svou bezpečnost.

Uši položené dopředu
Takto položené uši vidíme u koček, které číhají na kořist. Snaží se tak co nejvíce zmenšit a být nenápadné.

Vzpřímené uši
Vzpřímenýma ušima vyjadřuje kočka o něco zájem, například když zahlédne kořist.

Pohyby těla kočky

Otírání se
Když se kočka o někoho nebo o něco otírá, není to pouze vyjádření náklonnosti. Tímto způsobem kočka také označuje to, co jí patří. Pokud jde o lidi, většinou se tře celým tělem. Věci obvykle označuje třením brady.

Trucování
Pokud kočce za něco vyhubujete, může se stát, že se k Vám obrátí zády a bude trucovat. Stejně zareaguje, když se jí budete smát. Pokud se k Vám obrátí zády, nemusí pokaždé trucovat. Může se také jen snažit předstírat, že se nic nestalo.

Kočičí tlama

Olizování
Když se kočka olizuje, je nervózní a úzkostlivá. Pokud olizuje někoho jiného, je to projev sympatií a důvěry.

Kočičí úsměv
Kočky jsou schopné stáhnout koutky úst dozadu a vytvořit tak jakýsi úsměv. Ten značí spokojenost se sebou sama, je to výrazsamolibosti.

Co kočka dokáze s očima

Přivřené nebo zavřené oči
Kočka takovýmto výrazem vyjadřuje spokojenost, často bývá doprovázen předením.

Široce otevřené oči
Takto vypadá kočka, kterou něco vyrušilo a není si úplně jistá, o co jde.

Upřený pohled
Pokud kočka upřeně kouká do očí někoho jiného, pokouší se ho vytlačit z jeho teritoria. Když nezabere jen tento výhružný pohled, zaútočí. Proto byste nikdy neměli kočce zírat do očí. I kdyby Vaše úmysly byly přátelské, kočka by si to mohla špatně vyložit.

Kočky jsou schopné vyjádřit pomocí svého těla, mimiky a gest obrovské množství pocitů, přání a dalších věcí. Záleží jen na nás, jak dobře je budeme znát a jak jim porozumíme.

Autorka: Jana Hujerová

21.09.14

Anestezie/Narkóza u koček

Téměř každý už se setkal s tím, že jeho zvířátko muselo absolvovat narkózu. Ať už jde o banální
nebo vážné zákroky, plánované výkony, zákroky urgentní…Mezi laickou veřejností koluje mnoho nesprávných, případně zkreslených informací o anestezii u zvířat. Pokusím se Vám přiblížit tuto oblast z pohledu majitele.
Úhel pohledu na narkózu se liší, lékař a klient se na tento problém dívají odlišně.

Lékař zvažuje vhodnost anestetika ve vztahu k plánovanému výkonu, stavu zvířete, jeho věku, potřebné délce a hloubce narkózy pro daný výkon, řeší i ekonomickou stránku, akceptovatelnou klientem. Majitel chce vždy narkózu „slabou a krátkou“, protože má o svého miláčka strach a nechce ho zbytečně zatěžovat.

Čím může průběh narkózy pozitivně ovlivnit majitel?

(Při plánovaných zákrocích):
Doporučujeme mít zvířátka odčervená, zbavené parazitů cca 3 týdny před zákrokem. Je vhodný dopředu provedený kontrolní odběr krve, který mnoho vypoví o zdravotním stavu, fungování jater a ledvin a o krevním obraze. Tyto informace jsou pro lékaře pomůckou při volbě typu anestetika.

Pacient má před narkózou hladovku. Její délku dohodnete s Vaším lékařem- délka hladovky se liší u kočky, psa, vzhledem k věku zvířete, jeho stavu a samozřejmě podle typu operace. Hladovka zabrání zvracení a komplikacím při anestezii. Obecně se hladovka pohybuje od 6 do 12 hodin. Vodu mohou zvířata dostávat ještě dvě hodiny před zákrokem.

Zvířátko přiveďte do ordinace v dohodnutou dobu. Záleží na povaze pejska a na zvyklostech kliniky. Někdy je pacient více stresovaný přítomností nervózního majitele – pak je vhodnější pobyt v hospitalizačním oddělení, kde je klid, chládek (obzvlášť v horkých letních měsících se zvíře aklimatizuje po cestě autem), jindy je příjemnější, aby zůstal majitel se svým psíkem co možná nejdél a minimalizuje se pobyt v neznámém prostředí. Obvykle to správně odhadne lékař, který vás oba dobře zná.

Obecné (laické) dělení anestezie:

  • inhalační, injekční=(podle způsobu aplikace)
  • úplná, neúplná=(podle stavu vědomí)
  • krátkodobá, dlouhodobá=(podle délky trvání)

Ponechám to dělení, protože laik vnímá opravdu tyto varianty. Buď jeho zvířátko anestetikum vdechuje, nebo ho dostalo injekčně….a dále je v celkovém spánku = nevnímá nic, nebo je uspané částečně). Lékař vnímá vedení anestezie jinak, jde o různé mezistupně spánku, blokování bolestivosti, pohyblivosti, různé formy aplikace léčiv, jejich kombinace – ale to obvykle majitel nevnímá jako prioritu.

Volba typu narkózy je hlavně úlohou lékaře. Souvisí se správným výběrem pro daný výkon, pro konkrétního pacienta a souvisí také s technickým vybavením kliniky.


Pojďme jednoduše popsat jednotlivé narkózy – jak se podávají, co znamenají pro kočičku či pejska a jeho majitele. Zmíníme se také o jejich výhodách a nevýhodách.

Inhalační

Hlavní anestetikum (isofluran, halotan)je vdechované. Co narkóze předchází? Psík dostane premedikaci podanou injekčně (do svalu, do žíly). Jedná se o lék, který pacienta nakrátko uspí, zrelaxuje a umožní zavedení „dýchací trubičky“. Bez tohoto mezistupně není možné do průdušnice zavést dýchací kanylu, neboť zvíře by kašlalo, kousalo a uteklo pryč. Tady přichází častá otázka klienta: „…ale vždyť to má být narkóza inhalační…Co mu to pícháte??! Takže: náš pacient je uspaný injekčně na 5 minut, zavede se endotracheální trubička do průdušnice, injekční sedativum rychle vyprchá a dále funkci anestetika přebírá vdechovaná látka. Velkou výhodou je možnost dokonale ovlivňovat délku a hloubku narkózy. Psík nejprve podstupuje nebolestivé holení, dezinfekci, kdy nemusí být v hlubokém spánku. Spánek se prohloubí postupně podle potřeby zákroku. To samé platí při ukončování operace, kdy se intenzita narkózy snižuje a zvíře se budí. Je výhodou, že používaný přístroj monitoruje množství kyslíku v krvi, frekvenci dechu, puls, je schopný dýchat za zvíře ve chvíli zástavy dechu, atd. Dnes je inhalační anestezie obvyklým standardem pro všechny chirurgické zákroky. Dopředu zpřístupněná žíla a nitrožilní kanyla je požitá k aplikaci léků, infuzí a v případě komplikací k urgentnímu zásahu. Samozřejmě se toto všechno odráží ve vyšší ceně narkózy, ale náklady na materiál a pracnost jsou vždy výhodou pro vašeho pacienta.

Injekční

Látka se vpíchne do svalu, nebo do žíly. I zde se dá měnit hloubka narkózy podle typu použitých léků jejich kombinací a přidáváním. Chce to značnou zkušenost a cit anesteziologa, protože zohledňuje výběr léků, jejich kombinaci a množství s ohledem na zdravotní stav zvířete, vzhledem k potřebám samotného zákroku v souvislosti s jeho bolestivostí, délkou atd.

Doba trvání a hloubka narkózy

Jsou opět jinak vnímané majitelem a jinak lékařem. Někdy je vhodné pozvolné probouzení pacienta, jindy je nutný rychlý návrat k vědomí, při méně bolestivých zákrocích (převazy, rtg, revize rány) postačuje sedace, tj. neúplná narkóza, naopak jindy podle majitele „lehká věc“ není technicky zvládnutelná bez celkového uspání.

Všechny varianty mají svoje přesné indikace. Vždy je důležité, aby majitel věděl a chápal, co se s jeho pejskem nebo kočičkou děje a proč je tomu tak. Osvědčilo se mi hovořit o těchto věcech dopředu na předoperační konzultaci, kdy nejsme vystaveni stresu , časovému tlaku a je dostatek času na zodpovězení všech otázek. Obezřetnost je vhodná při takzvaných „probouzečkách“, velmi efektních pro klienta, kdy psík po podání protilátky vyskočí rovnýma nohama. Tento typ sedace vypadá z pohledu klienta velmi šetrně, ale je často nevhodný pro staré pacienty s onemocněním srdce. Proto je někdy dobré volit jiný druh anestetika.

Někdy naopak majitel trvá na ošetření „bez uspání“, přičemž zbytečně vystavuje svého kamaráda stresu, opakování rentgenových snímků, bolestivé manipulaci, což považuji za zbytečné.

Dbejme společně, aby narkóza byla pro našeho malého pacienta co nejšetrnější, nejméně zatěžující, ale aby ho chránila před zbytečnou bolestí, stresem, nepříjemnou manipulací a aby umožnila vykonat vše nutné pro zlepšení jeho zdraví a pohody.

Nebojte se o všem dopředu diskutovat, ptejte se, abyste rozuměli a měli jistotu, že společně vybereme to nejlepší, co lze.



17.09.14

Myslím, že má kočka je nemocná… asi

Podle čeho vlastně člověk - nelékař pozná, že je s jeho zvířetem něco v nepořádku? Kočka zpravidla
trpí potichu, vodítkem však jsou změny v chování (nechutenství, malátnost, žíznivost, ukrývání se,… či vnější zjevné symptomy (ztráta srsti, kulhání, zvracení, průjem, kašel aj.). Než se vydáme k veterináři, je dobré se na tuto návštěvu předem připravit. Nabízíme vám doporučení, čemu všemu byste měli věnovat pozornost, pokud myslíte, že je s vaší kočkou něco v nepořádku.

Několik údajů o zdravé kočce
Tělesná teplota
38,0 – 38,6°C
Činnost srdce a tep
120 – 140 tepů/min
Dýchání
20 – 30 vdechů/min
Hmotnost
2,5 – 7 kg
Pohlavní zralost
ve věku 5 – 9 měsíců
Délka březosti
58 – 63 dnů









Až se lékař zeptá na naši kočku
Pokud se nejedná o život ohrožující situaci a my máme podezření, že je naše kočka nemocná, lékaři nesmírně usnadníme stanovení diagnózy tím, že budeme schopni jasně odpovědět na jeho dotazy. V klidu domova si proto zodpovězte následující otázky, které vám veterinář jistě položí:

  1. Chování: Od kdy je změna v chování pozorována a jaký je její charakter (je zvíře klidné, apatické, nervózní, agresivní)? Má zvíře potíže s hybností?
  2. Hlad a žízeň: Žere kočka a kdy naposledy? Má chuť k jídlu stejnou, větší nebo menší? Jak je potrava přijímána (s nechutí, opatrně, s odporem)?
  3. Trus a moč: Kdy naposledy došlo k jejich odchodu? Jak často kočka se kočka vyprazdňuje? Jeví při tom potíže? Jaký je vzhled exkrementů a moči (červi, hlen, krev)? Je množství moči stejné, vyšší nebo nižší? Zodpovězení otázek ohledně vylučování může být obtížné právě tehdy, pokud se jedná o venkovní kočku, či v případě, že toaletu používá koček víc.
  4. Zvracení: Kdy poprvé a kdy naposledy, jak často? Zvrací kočka bezprostředně po krmení, příp. za jak dlouho po něm? Vzhled zvratků (strávené/nestrávené krmivo, hleny, žluč, krev, chlupy)?
  5. Všeobecně:Má kočka nějaké nápadné příznaky onemocnění (kašel, rýma, dávení, slintání,…)? Pobývala kočka v nedávno mimo domov (např. dovolená, kočičí hotel)? Změnilo se něco u vás doma (nové zvíře, narození miminka, stěhování,…)?
První pomoc pro kočky
Jsou situace, kdy na sepisování seznamu odpovědí a otázek není čas, kdy běží o kočičí život.  Najdeme-li kočku v bezvědomí, spočítáme jí počet úderů srdce za minutu – toto můžeme cítit na levé straně hrudníku, a pohledem na hrudník se přesvědčíme, zda kočka dýchá. Pokud ne, přistoupíme k umělému dýchání: Pokud bije srdce, krátce vdechujeme kočce přímo do tlamy a nosu. V případě srdečního zastavení přidáme i jemné stlačování hrudníku v intervalech asi 5 vteřin. Kočku převážíme k veterináři pokud možno na pravém boku, přikrytou dekou, s hlavou níže než tělo, aby mohly z tlamky vytékat krev či zvratky. V případě silného krvácení je nutno rány podobně jako u člověka podvázat, a to nad ránou. Lze použít i kompresní obvaz. Spáleniny ošetříme zchlazením studenou vodou či ledem. Máme-li podezření na otravu, vezme s sebou k veterináři i obal od jedu s etiketou.

Měření teploty kočky
Měření teploty je činnost, která by měla patřit mezi základní chovatelovy dovednosti. Jak tedy na to? Nejvhodnější k tomuto účelu je digitální teploměr. Jeho špičku potřeme vazelínou či olejem a zavedeme ji kočce do konečníku. Vězte, že kočce, která je při tomto úkonu klidná, je hodně špatně. U živějších zvířat je dobré mít k dispozici nápomocného člověka.

Zpracováno dle Anette Huhn, Kniha rad první pomoci pro kočky – Jak předcházet, rozeznat a léčit nemoci koček.

 Autorka: Iva Musilová 

12.09.14

Kočka v literatuře

Kočka zprvu v literatuře moc zmiňována nebyla. Její oblíbenost ale v 19. století velmi vzrostla, což se projevilo i na tomto poli. Kočka začala hrát v povídkách i v románech velkou roli, někdy dokonce tu hlavní. Spisovatele přitahovala její povaha, vzhled, ale i jistá tajemnost. V současné době již není nouze pro milovníky tohoto zvířete sehnat knihu, která je určena buď jen kočkám, nebo protkána její osobností. Kočky velmi milovala například spisovatelka Sidonie-Gabrielle Colett. Kdysi dokonce napsala, že „kdo jednou spojí svůj život s kočkou, riskuje to, že bude bohatší."

Kočka v básních
Asi jeden z prvních slavných příběhů o kočce je datován do 9. století. Jejím autorem je irský mnich. Popisuje soužití mnicha a jeho kočky. Na další oslavné ódy si lidstvo muselo nějaké to století počkat.

Básníci často zmiňovali kočky ve svých dílech. Mnohdy i proto, že to byli jejich blízcí přátelé. Například Christopher Smart, britský básník, žijící od roku 1722, proslavil kocoura Jeoffreye. Část jeho sbírky s názvem Můj kocour Joffrey se stala dokonce předlohou k operetě. O dvě století později se ujal jejího zpracování autor Benjamin Britten.

Ruský básník a spisovatel Alexandr Sergejevič Puškin byl také velkým milovníkem koček. Velmi často se o nich ve svých dílech zmiňoval a dokonce je i kreslil.

Nadšeným obdivovatelem a chovatelem koček byl i nositel Nobelovy ceny za literaturu T. S. Eliot. Jeho kočkám dokonce připisoval lidské vlastnosti.

Kočka byla pro básníky prostě fenoménem i inspirací. Spousta děl je protkána jistým obdivem k těmto krásným a zároveň tajemným zvířatům.

Kočka a detektivové
Velmi známými kočičími detektivy jsou Koko a Yum Yum. Americká spisovatelka Lilian Jacksonová se nechala inspirovat siamskými kočkami. Byla jejich chovatelkou a jedna z jejích koček zemřela při pádu z okna. Následně začaly vznikat detektivní příběhy, kde se Koko a Yum Yum stávají chytrými zvířecími detektivy.

Velký milovník koček Edgar Alan Poe také proslavil kočku ve svých četných povídkách. Černý kocour Pluto totiž v jednom z jeho příběhů usvědčil svého majitele dokonce z vraždy, když ho omylem zazdil s jeho ženou, kterou zavraždil.

Kočka milovaná
Není snad žánr, ve kterém by kočka nehrála nějakou roli, často dokonce tu hlavní. Objevuje se v románech, básních, detektivkách, pohádkách nebo sci-fi. Mnoho umělců proslulo velkou láskou ke kočkám.

Kočky velmi miloval i Mark Twain. Na spoustě fotografiích s Twainem lze nalézt i kočky. Často se s nimi totiž nechával zvěčňovat. Dokonce jim dával i jména, která patřila slavným lidem.

Kočkám propadla i spisovatelka Collete. To dokonce natolik, že se je pokoušela napodobovat. V jedné ze svých povídek popisuje, jak dává muž přednost kočce před manželkou, která se ji snaží zabít.

Naučná literatura o kočkách
Dnešní trh nabízí nepřeberné množství knih právě pro kočky a o kočkách. Majitelé těchto mazlíčků mají možnost opravdu širokého výběru. Není prakticky problém seznámit se i s jednotlivými plemeny.

Pokud si kočku teprve pořizujete a nemáte úplně jasno v tom, jak začít, poradí knihy. Pokud jste již chovatel, můžete se dočíst, jak kočce pomoci, když je nemocná, jak řešit její chování, výcvik a podobně. Knihy poradí i potěší prostě úplně každého, kdo se chce kočkám věnovat.


Autorka: Naďa Kučerová

10.09.14

I kočka může přijít k úrazu - co pak?

Na naše čtyřnohé miláčky číhá spousta nebezpečí doslova na každém kroku. Zvláště pak na ty, kteří
mají možnost běhat venku. Nebezpečím jsou nejen lidské vymoženosti, ale i zlí lidé. Před vším je uchránit nelze, ale jistá prevence by probíhat v tomto směru měla. Navíc, pokud již k nějakému úrazu dojde, je potřeba vědět, jak postupovat.

Kočka a srážka s autem
Asi nehorší noční můra všech majitelů koček je právě to, že náš miláček může skončit pod koly auta. Zabránit tomu lze pouze tak, že kočce zabráníme přístupu na silnici. Jediné možné řešení někdy bývá, že kočka vůbec nesmí ven.

Pokud již ale ke srážce s vozem dojde, je nutné myslet na několik důležitých věcí. Občas se totiž stává, že kočka je jen vyplašená a vystrašená z otřesného zážitku. Žádné vnější poranění nenajdete. I tak je ale nutné navštívit veterináře, abychom se ujistili, že kočka neutrpěla poranění vnitřní. Dokonce i šok může mít pro vaši kočku fatální následky. Vnější poranění pak ošetříme. Rány vyčistíme, ale nikdy je neobvazujte. Zvířeti vše, co má na tělíčku, většinou vadí a stejně to odstraní. Pak je nutné opět vyhledat veterinární pomoc.
¨
Při zraněních vážnějších je nutné vždy vyhledat okamžitě veterinární pomoc.

Když kočka spolkne to, co nemá
I když jste opatrní sebevíc, stane se, že kočka sežere něco, co nemá. Může jí to uvíznout v krku nebo poškodit zažívací systém.

Pokud se kočka začne dusit, je nutné jednat rychle. Pokusíme se nejprve odstranit předmět z krku. Použijeme buď kapesník, nebo pinzetu. Pokud kočka dýchat přestane, je nutné zahájit umělé dýchání podobně, jako je to u lidí, čili z úst do úst. Můžeme zahájit i masáž srdce. I když se nám kočku takto zachránit podaří, je nutné ji opět dovézt co nejrychleji k veterináři.

Zvláště v letních měsících se může stát, že kočka uloví včelu či vosu a dostane žihadlo do tlamičky. I tady hrozí udušení. Postup záchrany je pak stejný.

Pokud uvízne kočce cokoliv v zažívacím traktu a způsobí vnitřní poranění, je těžké toto odhalit. Ale pokud zjistíte, že kočka přestala z vám neznámého důvodu přijímat potravu, špatně se vyprazdňuje a je netečná, může být právě tohle příčina. Pak je nutné udělat rentgen, aby se vaše podezření buď potvrdilo, nebo naopak vyvrátilo.

Otrava u kočky
Další možnost, jak může váš mazlíček přijít k velké úhoně, je právě otrava. A nemusí se vždy jednat jen o zlého souseda, který nemůže kočky vystát. Kočka může pozřít otrávenou myš nebo přímo návnadu na hlodavce. Také požírání některých rostlin může mít pro kočku fatální následky. Buď proto, že jsou jedovaté samy o sobě, nebo jde o pozření rostliny pohnojené. V podobě různých otrav číhá na kočku také mnohé nebezpečí.

Že je kočka otrávená, poznáte na její malátnosti, špatně dýchá a sliznice jsou namodralé. Dále se objevuje nadměrné slinění a dávení. Kočka má nepřítomný pohled. Pokud kočka nepozře látky chemické, které mohou leptat sliznice, je první pomoc možná v podobě vyvolání zvracení. Toho docílíme tak, že osolíme vodu, kterou jí vpravíme do tlamičky pomocí injekční stříkačky, samozřejmě bez injekce. Pak je potřeba ihned vyhledat lékařskou pomoc. Zhruba do dvou hodin je totiž jen vstřebán do těla tak, že zvracení již stejně nepomůže. Navíc, po dvou hodinách po otravě už jsou v ohrožení i důležité orgány.

Kočičí pády
U koček se všeobecně traduje, že dokáže přežít pád i z větší výšky díky tomu, že má schopnost dopadnout na všechny čtyři. Rozhodně to ale neznamená, že je kočka nesmrtelná. Dokonce i pád z malé výšky jí může znamenat závažné zranění. Z výšky větší si může poranit právě končetiny a přivodit i další zranění.

Asi největším nebezpečím pro kočku je balkón. Pokud se vyskytuje kočka v domácnosti, kde má přístup na balkón, měl by být dostatečně zabezpečený. Další možností, jak spadnout, je několik. Kočka vyleze například na strom, kde zapomene na výšku pod sebou a skočí třeba po ptáčkovi. Kočka není zvíře hloupé, a pokud je to nad její možnosti, sama by neskočila. Ale právě její lovecký instinkt může za to, že se prostě zapomene.

Takto zraněnou kočku je nutné opět dovézt co nejrychleji k veterináři. K ošetření po pádu by mělo dojít i v případě, že kočka žádná vnější zranění nevykazuje. Veterinář pak může vyloučit případná zranění vnitřní.

Na naše mazlíčky číhá všude nějaké nebezpečí. Je tedy potřeba se snažit alespoň zabránit tomu, aby k úrazům docházelo. A pokud k němu již dojde, je nutné vědět, jak kočce pomoci.

 Autorka: Naďa Kučerová

Krásné dny Vám přeje Sandra a Sphynx Cattery Mutiny,CZ

09.09.14

"Moudra" o kočkách

Naši pokojoví tygři jsou opravdu fascinující zvířata. Z tohoto důvodu jsou kočky, které inspirovaly
mnoho známých spisovatelů a dalších slavných osobností, navždy zapsány v dějinách v podobě mnoha různých citátů. Sami jistě znáte několik rčení, která Vaši kočku skvěle charakterizují. Jeden z citátů, se kterým určitě budete plně souhlasit, zní: „Není většího daru, než kočičí lásky.“ (anglický spisovatel Charles Dickens).

Kočky doprovázejí člověka na všech kontinentech již po staletí. Proto není divu, že o kočkách existuje obrovské množství citátů v mnoha různých jazycích a z nejrůznějších časových období. Citáty většinou toto zvíře opěvují a vyzdvihují jeho vlastnosti a zvláštní schopnosti. Jen malé množství citátů má spíše negativní nádech, jako např. „Ten, kdo si hraje s kočkami, musí počítat i se škrábanci“ (španělský básník a spisovatel Miguel de Cervantes y Saavedra) nebo gruzínské přísloví: “Kočka nemiluje lidi, jen svůj příbytek u lidí“ či perské rčení „Hrnec není pod poklicí - a to je konec ctností kočky“.

 Kočky v českých citátech

Asi nejznámější české přísloví nejasného původu, které je dodnes velmi často metaforicky používáno, zní: “Když kočka není doma, myši mají pré.”

 Další méně známé české rčení (opět s metaforickým nádechem) tvrdí, že: “Potmě každá kočka černá.”

Česká lidová pranostika říká, že kalendářního dne 28. října platí: “Na Šimona a Judy kočka leze z půdy.” Velkým milovníkem koček byl také spisovatel Karel Čapek (1890 – 1938), který mimo jiné napsal knihu půvabných a úsměvných historek nazvanou Měl jsem psa a kočku. O vztahu psa a kočky Karel Čapek výstižně řekl: “Nikoliv s nepřátelstvím, ale s distingovaným opovržením pohlíží kočka na psa, tvora hřmotného a jaksi plebejského; jedná s ním s povýšenou a ironickou převahou; je to převaha bytosti samotářské nad duchem smečky. Toto veliké, ježaté a hlučné zvíře kvílí jako miminko, je-li necháno o samotě, a může se přetrhnout radostí, pustí-li je pán k sobě. Jaká slabost, myslí si kočka, zvedajíc obočí; já, co se mne týče, stačím sobě sama a dělám, co chci; a hlavně nedávám tak najevo své city, neboť to se nesluší.” Karel Čapek si také všiml, že každá kočka v sobě nese kus dávné divoké šelmy: “Kočka mezi lidmi je jenom kočka; kočka mezi kočkami je plíživý stín v džungli...”

Kočky ve světových citátech

Jak již bylo řečeno, citátů o kočkách jsou tisíce. Pojďme se nyní podívat na některé z nich. Znáte-li i Vy nějaká další zajímavá přísloví, rčení, citáty či pranostiky, neváhejte je uvést do diskuse pod článkem.

I ta nejmenší kočka je mistrovský kousek. (všestranný italský umělec Leonardo da Vinci)

Mám rád kočky, protože mám rád svůj domov a ony se krok za krokem stávají jeho duší. (francouzský básník Jean Cocteau)

Střež se lidí, kteří nemají rádi kočky. (staré irské rčení)

Kdyby zvířata dovedla mluvit, pes by byl výřečný chlapík, zatímco kočka by byla graciézní dáma se vzácným darem nikdy toho neříkat příliš mnoho. Ze všech tvorů, které Bůh stvořil, se jen jediný nemůže nikdy stát otrokem. Tím je kočka. Kdyby bylo možno zkřížit člověka s kočkou, pak by byl mnohem dokonalejší. Jen kočka by si značně pohoršila. (americký spisovatel a humorista Mark Twain)

Jedině v tom domě bude štěstí a blahobyt, jehož práh překročí kočka. (ruské přísloví)

Kočky jsou zvláštní, tajemné bytosti. V jejich mysli se odvíjejí věci, o kterých ani nemáme tušení. (skotský spisovatel Walter Scott)

Kočičí oči jsou zrcadlo, skrz které mohou nemnozí vyvolení pohlédnout do říše víl… (staré keltské přísloví)

 Autorka: Iveta Šafaříková
Foto archiv Sphynx Cattery Mutiny,CZ

Krásné dny Vám přeje Sandra a Sphynx Cattery Mutiny,CZ

02.09.14

Jak si stojí kastrovaný kocour v kočičí hierarchii

Mezi kočkami po celém světě existují různé formy soužití. Kočky jsou individuální stvoření, a ač se o
nich říkávalo, že jsou samotářské, opak je pravdou. Stejně tak jako potřebují pozornost svého člověka, potěší je většinou i společnost dalších koček. Obývá váš domov více než jedna kočka? Potom jste si pravděpodobně všimli, že se v jejich společenství vytvořily různorodé a pestrobarevné kočičí vztahy.
Kočky jsou nevyzpytatelné, stejně jako jejich vzájemné soužití. Vše musíme vypozorovat a učit se ze získaných zkušeností, teoretické znalosti zde moc neuplatníme.
¨
Volná hierarchie u koček domácích
Víceméně platí, že kočky domácí spolu žijí ve volné smečce, která nemá ani pevnou strukturu ani přesně vymezené hranice. Ve společné domácnosti se tedy kočky většinou vzájemně tolerují. Může se však stát, že jedna z nich tyto nepsaná pravidla začne porušovat. Například pokud budete mít stárnoucí kočku a mladou hravou kočku. Ta mladší bude starší kolegyni provokovat a to často povede ke zvýšení agrese u starší kočky. Často tu máme i kočku, která je na vrcholu společenství. O vrcholovou pozici spolu kočky budou pravděpodobně bojovat.

Přivádíte si domů nového kočičího mazlíčka? Nebojte se, i přes počáteční potyčky ho zaběhlé společenství brzy zařadí do své sociální hierarchie. Střety koček kupodivu přispívají ke stabilitě hierarchie a mají na ni tak pozitivní vliv. Mezi střety patří např. hrozba, imponující, usmiřovací a podřízené chování či dodržení individuálního prostoru kočky. Tyhle rituály se vyskytují hlavně u kocourů. Jsou-li v jedné smečce dva kocouři, chovají se vzájemně agresivně. Není to však pravidlem, některé jedince ve smečce či ve svém teritoriu může kocour tolerovat.

Při krmení koček se většinou hierarchické principy nadřazenosti a podřazenosti neuplatňují. Kočky se neperou o potravu, nedávají si navzájem při jídle přednost a nezáleží jim ani na tom, z jaké misky žerou.

Velké kočky a jejich smečky
A jak je to ve volné přírodě? Kočky sice netvoří tak silné smečky jako třeba psi, ale ve svém společenství mají sociální strukturu, která zahrnuje statusy a role. Velké kočky se sdružují spíše na základě své rodinné příbuznosti. V těchto smečkách je na vrcholu matka kočka neboli matriarchát.

Postavení kastrátů v kočičí hierarchii
Z knížek vyčteme, že kastráti jsou až na samotném konci kočičího společenství. Ostatní kočky je i napadají a tím se snaží dostat v žebříčku nahoru. Agresivní bude hlavně nekastrovaný kocour vůči kastrovaným kočkám i kocourům. Vyhroceně se může stát, že kastrát je ze smečky vyhnán a musí si hledat nové teritorium.

Ovšem v případě, že kastraci podstoupí kočka, která je na vrcholu, může se posléze smečka i rozpadnout.

Abychom předešli utiskování kastrovaných koček, poskytneme jim potřebnou ochranu a dostatek pozornosti, která by však neměla vést ke vzájemné žárlivosti. Podle mých zkušeností se i kastrovaná kočka může navzdory veškerým pravidlům vyčteným z knížek chovat teritoriálně.


Autorka: Lucie Kocábková

Krásné dny Vám přeje Sandra a Sphynx Cattery Mutiny,CZ