24.04.13

HCM - hypertrofická kardiomyopatie koček


HYPERTROFICKÁ KARDIOMYOPATIE KOČEK
HCM - HYPERTROPHIC CARDIOMYOPATHY


Autor: MVDr. Rafał Niziołek - specialista kardiolog pro psy, kočky a fretky - http://www.niziolek.com.pl/
Zdroj: http://www.niziolek.com.pl/HCM.html Článek ze dne 13.1.2008


Co je kardiomyopatie?
Ze získaných chorob srdce tvoří velkou část kardiomyopatie. Podle definice WHO je kardiomyopatie onemocnění srdečního svalu spojené s jeho dysfunkcí, při kterém dochází ke změně velikosti komory nebo komor současně se změnou stažlivosti srdečního svalu. U koček dochází zejména ke vzniku hypertrofické kardiomyopatie.

Co je to HCM?
Jedná se o genetickou chorobu, která se vykytuje u koček, psů, prasat a lidí. Jak je předávána a děděna zatím není zcela jasné. Víme však, že je častou příčinou selhání oběhové soustavy, vzniku krevních sraženin a může způsobit tzv. náhlé sdreční selhání (SCD - sudden cardiac death). Nedávné studie ve Spojených státech a Evropě vedly k objevení genu zodpovědného za vznik či zesílení hypertrofické kardiomyopatie. Původ genetické choroby je dokázán u Mainských mývalích koček a nejnověji také u plemene Ragdoll.

Které kočky mohou onemocnět HCM?
Nejčastěji se HCM vyskytuje u koček těchto plemen - Mainská mývalí, Ragdoll, Norská lesní, Sibiřská, Britská krátkosrstá i dlouhosrstá, Sphynx, Devon rex a German Rex. Existuje rovněž rostoucí tendence k HCM u jinýh plemen koček - Siamská, Barmská, Burmila, Bengálská a Perská. Samozřejmě se týká rovněž koček Evropských (i "střešáků").

V jakém věku se projevuje HCM u koček?
Nejčastěji se týká mladých koček ve věku 1-5 let, ale může se projevit také u koček starších než 10 let. Ale tehdy nemluvíme o klasické HCM, pouze o sekundární kardiomyopatii související obvykle s nemocemi stáří - jako je hypertyreóza, chronické selhání ledvin, vysoký krevní tlak.

Co se stane se srdcem s HCM?

Klasická forma HCM vzniká, když dojde k abnormálnímu zesílení srdečního svalu, především levé strany srdce. Toto zesílení se může týkat pouze stěny levé komory nebo jen přepážky, ale nejčastěji je pozorováno ve formě symetrického zesílení obou částí (přepážky i stěny levé komory). Velmi zřídka dochází k zesílení stěny pravé komory. Tento typ kardiomyopatie, která se obvykle projevuje poruchami rytmu a náhlým srdečním selháním, byl pozorován u Mainských mývalích koček - nese název arytmogenní kardiomyopatie pravé komory (ARVC - Arrhytmogenic Right Venticular Cardiomyopathy). U tohoto typu kardiomyopatie byl zjištěn rovněž genetický původ u plemene Mainská mývalí.
Se zvětšováním tloušťky srdeční stěny se srdeční sval stává tužší a hůře se plní krví. Současně může docházet k tomu, že se krev vrací zpět do levé předsíně, která se při tomto onemocnění zvětšuje (což je viditelné na rtg-snímcích a echokardiografickým vyšetřením). Zmenšování velikosti komory a abnormální zpětný průtok krve do levé předsíně (tzv. nedomykavost mitrální chlopně) a často poruchy průtoku krve do aorty, do které uzavírá cestu zesilující mezikomorová přepážka, způsobují šelesty, slyšitelné při kardiologickém vyšetření.

Poměrně typickým příznakem nejen u koček je hromadění tekutiny v hrudníku nebo plicích (plicní edém), což vede k výrazně zesíleným příznakům dušnosti a usilovnému abdominálnímu dýchání (dýchání podporovaném prací břicha). Někdy se objeví průběh nemoci bez příznaků, která je najednou zjištěna klinickým vyšetřením nebo kočka, do té doby zdravá, náhle zemře. Smrt je způsobena těžkými poruchami srdečního rytmu. U některých koček dochází k tvorbě sraženin na stěně zvětšující se levé předsíně, tyto sraženiny se mohou následkem nepravidelného průtoku krve odtrhnout od stěn a migrovat spolu s krví břišní aortou do tzv. velkého krevního oběhu, tedy do cév celého těla. Tam může docházet k jejich sekundárnímu nasednutí a tím způsobenému zhoršení průtoku krve v postiženém místě, případně k úplnému ucpání cévy. Často se jedná o cévy vedoucí k zadním nohám (tehdy dojde u kočky k náhlému ochrnutí a kočka táhne nohy za sebou), cévy zásobující ledviny a střeva (v tomto případě je jediným příznakem stále horší stav kočky, horečka, neurčité bolesti břicha a další méně typické příznaky, které brání jednoznačné diagnóze).

Jak rozpoznat HCM?

Pokud je slyšitelný srdeční šelest u mladé kočky (1-6 let), je nutné podrobné kardiologické vyšetření, které
Draco Atton Moravia and MVDr.Rafal Niziolek
identifikuje příčiny šelestu. Kočka by se měla podrobit EKG vyšetření (někdy je možné od tohoto vyšetření upustit, jestliže kočka nemá arytmii, vyšetření mnoho nepomůže diagnóze HCM), RTG hrudníku (kromě hodnocení velikosti srdce se hodnotí také plíce) a nejdůležitější test - echo srdce. Echokardiografické vyšetření pomůže určit, jestli kočka nemá srdeční vady, změřit tloušťku stěny levé komory a mezikomorové přepážky, velikost levé předsíně a za pomocí speciálního zobrazení, tzv. "dopplerem", určit rychlost, směr a typ průtoku krve aortou, plícní tepnou a přes atrioventrikulární chlopeň (mezi síní a komorou). Echokardiografické vyšetření je nyní diagnostickým standardem pro vyšetření srdečních chorob u koček. Starší kočky (nad 8-10 let) by měly mít navíc změřen krevní tlak a stanovenou hladinu hormonů štítné žlázy.

Je kardiomyopatie vrozená vada?
Kočka nemocná HCM se nenarodí s touto nemocí, tedy z klinického pohledu nejde o klasickou srdeční vadu, ale vzhledem k potvrzené dědičnosti a v současné době zjištění jediného genu odpovědného za abnormální změny srdečního svalu, můžeme HCM považovat za genetikou vadu (v současnosti jen u dvou plemen - Mainská mývalí a Ragdoll). Kočky se narodí s chybnou genetickou výbavou, ale vývoj této nemoci je velmi pomalý. Často se první příznaky onemocnění projeví až po 12-24 měsících života, někdy i později. Stává se, že nemoc objevíme ve věku 5-6 let. Proto, zvláště u plemen s rizikem onemocnění, je důležité pravidelné kardiologické vyšetření (především echokardiografické) v intervalech 12-24 měsíců provedené specialistou kardiologem. Toto vyšetření má velký význam pro budoucí chovné linie.

Co můžeme vidět na rtg - snímku hrudníku u kočky s HCM?

Zvětšení srdce není vždy viditelné na standardním snímku pravé strany. Je to způsobeno tím, že v počátečním stadiu onemocnění se srdce zvětšuje "dovnitř" a není možné vidět změny velikosti srdce do té doby, než se začnou zvětšovat předsíně. Často se provádějí dva rtg-snímky. Později je v pokročilém stádiu nemoci viditelná přítomnost tekutiny v hrudním koši a/nebo otok plic.

Co můžeme vidět při echokardiografickém vyšetření u kočky s HCM?

Echokardiografické vyšetření je základním diagnostickým nástrojem pro rozpoznání této nemoci. Obraz USG zobrazuje již časné stadium nemoci (ještě neviditelné na rtg-snímku), současně pomáhá vyhodnotit změny ve velikosti srdce a jeho částí, nesymetrické změny přepážky a také potvrdí případné potíže průtoku krve, např. zpětný tok krve do levé předsíně nebo problémového výtoku krve z levé komory zapříčiněné překážkami (obstrukcemi) v ústí levé komory. V tomto případě máme co do činění se specifickou formou kardiomyopatie, tzv. hypertrofickou obstrukční kardiomyopatií (HOCM - Hypertrophic Obstructive Cardiomyopathy). Echokardiografické vyšetření pomáhá stanovit správnou léčbu a umožňuje při opakovaných vyšetřeních sledovat průběh nemoci. Později se daří vidět sraženinu v levé předsíni, což často předpovídá potíže v budoucnosti. Kočka se sraženinou je ohrožena ucpáním některé tepny.

Lze HCM vyléčit?

Není to nemoc, která by se dala úplně vyléčit. V současné době existuje několik typů účinných léků, které zodpovědně vybrané po důkladném kardiologickém vyšetření, významně prodlouží život kočce a především zlepší kvalitu jejího života. V závislosti na typu příznaků a výsledcích dalších testů, zejména echokardiografie, podávají se diuretika, betablokátory, inhibitory vápníkovýh kanálů a také/nebo ACE inhibitory. Vhodné léky se podávají individuálně podle potřeb kočky a jejího aktuálního klinického stavu.

Jak dlouho žije kočka s HCM?

Pokud je nemoc zjištěna včas, můžeme takové kočce prodloužit život dokonce o 2-4 roky. Ale vyžaduje to pravidelný kontakt s lékařem i kardiologem, kteří budou vhodným způsobem upravovat léčbu a také provádět pravidelně (každých několik měsíců) krevní test. Zvláště důležité je provádění kontrolních vyšetření krve na funkci ledvin (močovina, kreatinin, draslík) současně s vyšetřením krevního obrazu.

Kočky, u kterých byla nemoc zjištěna později, mají prognózu mnohem horší, kočky s tekutinou v hrudníku nebo po ischemických příhodách (po částečném nebo úplném ucpání tepny) mají průměrnou dobu přežití několik týdnů až několik měsíců.

Je možné předejít hypertrofické kardiomyopatii?

Na rozdíl od kardiomyopatie vzniklé nedostatkem taurinu, HCM není způsobena nedostatky ve výživě. Blíže nespecifikované změny na srdci vznikají vlivem chybné funkce genů, které kódují proteiny v buňkách srdečního svalu. Nyní byl u koček nalezen jeden takový gen, který se nazývá MyBPC3 a bylo zjištěno, že tento gen, je-li zmutovaný (čili vadný), může způsobovat (obvykle společně s dalšími geny) onemocnění srdce. Neděje se tak vždy a není známo, za jakých okolností se u koček se zmutovanými geny nemoc rozvine nebo nerozvine.

Jak odhalit vadné geny?

Američtí vědci (Prof. Mark D.Kittleson a Prof. Kathryn Meurs) objevili tento gen před dvěma lety (2006 - pozn. překladatele), ve stejné době vyvinuli i test, který umožňuje jeho detekci z biologických vzorků (krev nebo stěr z vnitřní strany tváře). Stačí odebrat krev nebo speciálním kartáčkem setřít sliznici tváře a poslat do laboratoře, která tento test provádí. Dostupný je test pouze pro kočky plemene Mainská mývalí. (Nyní také pro plemeno Ragdoll - pozn. překladatele) Tento test odhalí jednu mutaci (záměna jedné aminokyseliny v sekvenci kódování proteinu, tzv. Myosin Binding Protein - MyBP3C) a umožňuje určit, zda je kočka heterozygot (tzn. má jednu vadnou a jednu správnou alelu z páru tvořících gen) nebo homozygot (obě alely jsou vadné nebo jsou obě správné).

Jak interpretovat výsledky genetického testování na HCM?

Je zjištěno, že tento gen patří mezi geny autosomálně dominantní. To znamená, že se dědí nezávisle na pohlaví (autosomální geny jsou geny nevázané na pohlaví), a dominantní znamená, že stačí jeden vadný gen z páru, aby kočka onemocněla (což ještě stále není potvrzeno ve velké skupině koček).

Můžeme proto získat z laboratoře tři typy výsledků:

1. HCM/HCM - což znamená, že kočka je homozygot nesoucí obě alely tohoto genu vadné a je vysoce pravděpodobné, že tato kočka onemocní HCM. Takový výsledek znamená vyloučení kočky z chovného programu z důvodu přenosu tohoto genu každému z potomků bez ohledu na výběr partnera (gen je autosomálně dominantní).

2. n/HCM - což znamená, že kočka je heterozygot a může (ale nemusí) onemocnět HCM. V současné době je zjištěno, že v populaci Mainských mývalích koček má tento genotyp asi 30% koček v Evropě. Většina odborníků podmíněně pouští kočky s takovýmto výsledkem do chovu jedině s partnery s výsledkem n/n a za předpokladu, že tyto kočky mají obzvlášť vynikající jiné vlastnosti, pro které jsou pro chov důležité. Stále trvají spory, zda mohou být tyto kočky rozmnožovány, ale "HCM Health Programme", který vzniknul v roce 2004, umožňuje použít takové kočky v kontrolovaném - řízeném chovu.

3. n/n - což je výsledek nejvíce žádoucí a znamená, že kočka nemá mutaci genu MyBPC3 a může být použita v chovu s kočkami s výsledkem n/n nebo n/HCM

Jak interpretovat výsledek echokardiografického vyšetření pro HCM


Echokardiografické vyšetření se provádí v leže (kočka leží na speciálním stole), vyšetřující lékař posuzuje subjektivní vzhled srdce v činnosti, zvláště svalů, zjistí zda dochází k problémům průtoku krve přes předsíňokomorové přepážky, ústí aorty a plicní tepny (s pomocí speciálního barevného zobrazení - doppleru), současně změří velikost jednotlivých částí srdce. Výsledky tohoto vyšetření se zapisují do speciálního zprávy. Uvádějí se do ní informace, které umožňují pomocí porovnání s dostupnými normami stanovit, zda má kočka HCM nebo ne. Existuje ještě jeden možný výsledek testu, tzv. nejednoznačný (Equivocal), který znamená, že kočka nemá některé parametry správné, ale HCM to není. Tehdy je takové vyšetření nutné zopakovat po několika měsících (nejčastěji po 3-6 měsících). Kočka s nejednoznačným výsledkem testu by neměla být používána v chovu.
Vyšetření kočky, která je klidná, trvá 20-30 minut, někdy, když je obtížné kočku udržet v klidu, je injekcí podána lehká sedace. Vyšetření není bolestivé a většina koček ho dobře snáší. Velmi zřídka je nutné k vyšetření vyholení hrudníku kočky. Místo toho se používá velké množství gelu, vody nebo alkoholu zvlhčujícího srst, které umožní utvoření okénka po rozhrnutí chlupů. Je nutná znalost určitých postupů a kvalitní vybavení pro echokardiografii. V současné době jen málo lékařů v Polsku (i v ČR - pozn. překladatele), kteří mají možnost provádět vyšetření na HCM s vystavením speciálního certifikátu.

Co znamenají zkratky používané k popisu echokardiografického vyšetření? 

IVSd (interventricular septum diameter in diastole) - šířka mezikomorové přepážky při diastole (fáze roztažení)

LVDd (left ventricular diameter in diastole) - šířka levé komory při diastole

PWd nebo LVWd (posterior wall diameter in diastole, left venticular wall in diastole) - šířka stěny levé komory při diastole

IVSs (interventricular septum diameter in systole) - šířka mezikomorové přepážky při systole (fáze smrštění)

LVDs (left ventricular diameter in systole) - šířka levé komory při systole

PWs nebo LVWs (left ventricular diameter in systole) - šířka stěny levé komory při systole

EF (ejection fraction) - znamená více méně kolik krve je vytlačeno z levé komory v době smrštění (systoly)

FS (fractional shortening) - tzv. stažitelnost srdce, zjednodušeně znamená více měně sílu smrštění srdce

Ao (Aorta) - šířka aorty, tj. hlavní tepny

LA (left atrium) - šířka levé předsíně

LA/Ao - podíl levé předsíně k aortě (maximálně se připouští kolem 1,5 - 1,6), počítá se ze dvakrát měřených hodnot

Co z toho vyplývá?

Nejdůležitější jsou dva parametry, na nich záleží, jaké kočka dostane hodnocení během vyšetření. Oba se týkají šířky srdce v diastole (roztažení) - šířka přepážky (IVSd) a šířka stěny (PWd) nemohou překračovat 5 mm, opravdu velké kočky (více než 7-8 kg) mohou mít výsledky měření maximálně 5,5 mm. Pro většinu plemen ohrožených HCM byla stanoven některá specifická doporučení, ale naměřené hodnoty jsou nejdůležitější pro celkové hodnocení. U kočky, která má překročené tyto míry (stačí jedna z nich) a pokud neexistuje žádné jiné vysvětlení této situace (kojení, březost), se vydává zpráva, že kočka má HCM. Hodnoceny jsou rovněž jiné parametry, jako je velikost levé předsíně a poměr levé předsíně k aortě, přítomnost nebo nepřítomnost SAM nebo změny svalu, můžou mít vliv na vystavení hodnocení nejednoznačného (pokud existují samostatně) nebo hodnocení - kočka s HCM, pokud společně s těmito dalšími faktory jsou překročeny také parametry základních hodnot šířky přepážky a stěny.

Kdy nechat kočky vyšetřit na HCM?

Šlechtěné kočky z rizikových skupin zařazené v chovatelském programu by měly být vyšetřeny po ukončení 12-18 měsíců, ale před prvním vyšetřením by neměly být použity k chovu. Genetické testy (pro MCO a RAG) mohou být provedeny v jakémkoliv věku, nejlépe je nechat provést v několika prvních měsících života, výsledek dá odpověď na chovnou budoucnost v tomto případě ještě mladé kočky. Testy pomocí kartáčků lze provést už u několikatýdenních koťat.

Echokardiografiké vyšetření by se měla každoročně opakovat po celou dobu používání kočky v chovu, což je zhruba do 7-8 let věku kočky. V jiném případě se doporučuje minimálně ehokardiografické vyšetření v 18-24 měsících života kočky, potom ve věku 3,5 a 7 let. Frekvence vyšetření musí být v souladu s výsledky echokardiografických vyšetření, testů na HCM a individuálních okolností.

Se svolením Kláry Kasíkové z chovatelské stanice De Claire,CZ, jsem si propůjčila článek o HCM, děkuji!
S laskavým svolením autora si Vám dovoluji předložit překlad článku o HCM:

Krásný den Vám přeje Sandra a Sphynx Cattery Mutiny,CZ


20.04.13

Pomoc O.S Kočky Bohumín


kočky bohumín, útulek bohumín, Kanadský sphynx, sphynx, kočka sphynx, bezsrstá kočka, koťata sphynx, HCM

Pomožte i Vy  útulku o.s Kočky Bohumín, byť jen malou, ale třeba pravidelnou částkou.
Depozitum OS První společnost za práva koček, které provozuje  v  městském bytě  2+1 paní  Miroslava  Kocurová, členka  Společnosti. Paní  Kocurová  má odbornou způsobilost zkoušku z  kurzu  odchytu a  péče o opuštěná  zvířata podle  §42 odst.2 vet. zákona. Vede  provozní  řád, kartotéku  přijatých  zvířat včet. data a místa nálezu,popisu hmotnosti zdravotního stavu léčby  kastrace a vakcinace,  dále  seznam vydaných  zvířat a  jejich  nových  majitelů  včetně data předání adres či míst,kde byla zvířata vypuštěna do původního prostředí a evidenci úniků zvířat z útulku.Společnost  sdružuje  více  depozit, fin.prostředky  získává  od  sponzorů  a drobných dárců, z  grantů a z  dotace  20.000,-Kč města  Bohumín na  kastrační program,  což  pokryje  pouze  úhrady  faktur za  kastrace.Vakcinace a léčbu opuštěných koček i výdaje za krmivo a  stelivo  jsou   hrazeny  z  příspěvků  a  darů ,  které  depozitum  dostane od hodných lidí,kterým není  lhostejný osud  opuštěných koček a  z příjmů  paní Kocurové.Nájem,topení,vodu a elektřinu,včetně benzínu na převozy kočiček hradí p.Kocurová.

Rosteme a měníme se
Začínali jsme jako malé depozitum s pár kočičkami.Nyní jsme již někde jinde,počet kočiček se stále mění ,ale je to něco mezi 70 až 100 kočiček v přímé péči depozita a mnoha dalších venku.Název Kočky Bohumín mini útulek,se kterým jsme začínali,se k nám nyní už vůbec nehodí J Dále už budeme používat jen název depozit Kočky Bohumín.
Jak to tedy teď vypadá
Chod depozita vede a organizuje p.Kocurová Miroslava,která má odbornou způsobilost - zkoušku z  kurzu  odchytu a  péče o opuštěná  zvířata podle  §42 odst.2 vet. zákona.Na řízení chodu depozita se angažuje i Ing.Mgr.Barbora Hrvolová a provianťáka a nákupčího dělá Ing.Ivana Hrvolová a samozřejmě spousta dalších dobrovolníků,bez kterých by to nešlo.

TUTO ČINNOST VYKONÁVÁME PO PRÁCI
VE SVÉM VOLNÉM ČASE A ZDARMA.
Celý depozit se skládá z několika částí:
Kočky Bohumín - Velký a Malý depozit (Bohumín)
Kočky Bohumín - u Karin (Petřvald)
Kočky Bohumín - u Veroniky (Třinec)
Venkovní stanoviště (všude okolo).

Prosíme, pomozte  provozu  tohoto  zařízení, jsme  vděční za každou pomoc.
Každá konzervička,byť jedna,pomůže!
Č.ú. 756098001/5500 - variabilní symbol 702
Text:http://www.kocky-bohumin.9e.cz/
Pěkný den Vám přeje Sandra a http://www.sphynx-mutiny.cz/

Pár rad před koupi Sphynxe


Desatero, jak vybrat správného chovatele:
1)   neschovává se jen za název stanice, neurčitou přezdívku či e-mail
2)   odchovává pouze koťátka s Průkazem původu
3)   kupní smlouva s garancemi je samozřejmostí
4)   chovné páry jsou testovány na rizikové nemoci (např. u sphynx HCM)
5)   s ničím se netají, veškeré informace včetně vyšetření chovných párů má na webu
6)   koťata neprodá dříve než ve 13 týdnech, jsou minimálně 3x odčervena a 2x očkována
7)   kotě Vám předá POUZE zdravé, bez jakýchkoliv příznaků nemoci, byť jen rýmy
8)   nebrání se návštěvě, kotě Vám nepředá anonymně někde v obchoďáku
9)   zajímá se i o to, proč své kotě prodat zrovna Vám
10) chovatelský servis je samozřejmostí

Zkuste si odpovědět na pár jednoduchých otázek:
1. Jste ochotni se starat o kočku každý den a to možná i 20 let?
2. Nejste přehnaní puntičkáři? Ze sphynxe vám sice chlupy padat nebudou, ale kočkolit občas ano a drápek zarytý v nové sedací soupravě dokáže pěkně nadzvednout
3. Je váš byt zařízen přiměřeně pro kočku? Může se stát, že třeba některé kytky budete muset oželet, ale nějaké věci jako záchůdek a škrabadlo pořídit
4. Má se vám o kočičáka kdo starat v době vaší nepřítomnosti, např. o dovolené?
5. Budete schopni uhradit náklady na případnou veterinární péči a zde může jít i o tisícové částky?
6. A pokud se jedná o sphynxe, jste připraveni na to, že je to kočka velice společenská a fixovaná na lidi, tudíž že ji budete mít neustále v patách?
7. Jste připraveni na to, že brzy zjistíte, že JEDEN SPHYNX JE MÁLO?
8. Jste ochotni se svým budoucím miláčkem jako každý správný sphynxomil sdílet i postel?
9. Nejste silný alergik?

Zjistěte si vše, v čem je chov sphynxe specifický a jaké má požadavky

Zkontaktujte chovatelské stanice 

Malá poznámka: pro správného chovatele jsou jeho sphynxí miminka jako děti, které nedá jen tak někomu. Každý chovatel bude chtít také vědět pár věcí o vás, jaké máte s kočičákem plány a zda o sphynxím plemeni vůbec něco víte. Na e-mail kde je jen jediná věta typu, "Chci sphynxe, kolik stojí" je nejeden správný chovatel přímo alergický... Správný chovatel vám též nebude vysvětlovat proč si sphynxe nekoupit jinde, ale vysvětlí vám, proč sphynxe od něj a nejen to, zároveň jej bude zajímat, proč by je měl dát zrovna vám.

Dohodněte si nezávaznou návštěvu

A co závěrem? Určitě vás zajímá, než se pustíte do vyhledání toho svého sphynxího mazlíka, kolik takový sphynx vůbec stojí. Odpověď na tuto otázku je velmi těžká právě proto, že se ceny liší jak dle chovatelských stanic, tak i toho, zda je sphynx na mazlíka či bez jakéhokoliv chovného omezení, může se lišit dle kvality kůže a nahatosti, dle linií ze kterých sphynx pochází, další může činit rozdíl mezi cenou kocourka či kočičky a také hlavně dle toho, jakou "péči a prostředky" chovatel do svého chovu dává. Věřte, ten kdo sphynxům věnuje opravdu vše co potřebují, veškerý svůj čas, aby byl kočičák řádně vymazlený, řádnou veterinární péči, superprémiová krmiva, takový chovatel těžko může prodat koťátka "pod cenou" a jistě je třeba mít na paměti, "Zda jsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci". V případě problémů se následná veterinární péče může vyšplhat do mnohatisícových částek, mnohdy značně převyšující pořizovací cenu levného kotěte.


Text byl převzat z webu Oldy Fojtíka a jeho Chovatelské stanice Mooncat, kde najdete spoustu dalších užitečných informací.
Pěkný den Vám přeje Sandra a http://www.sphynx-mutiny.cz/


Hypertrofická KardioMyopatie (HCM)


Hypertrofická kardiomyopatie patří mezi nejčastěji diagnostikované nemoci koček. Výskyt v obecné populaci koček se odhaduje na jeden případ na 500-100 jedinců. Čistokrevný chov s tendencí k příbuzenské plemenitbě výskyt HKMP ještě zvyšuje.

Podkladem onemocnění je mutace genů (obvykle bodová) pro strukturální bílkoviny svalových buněk srdce. Jelikož jsou mutace v takto důležitých genech nefunkční, jsou z podstaty autozomálně dominantní. Tyto mutace s největší pravděpodobností vznikají spontánně a pokud je chov registrovaný, tak je patrný familiární výskyt. Diagnostiku znesnadňuje absence 100 % penetrace vady (tj. ne každý nositel abnormálního genu má automaticky manifestní vadu = HKMP). Zvyšováním podílu příbuzenské plemenitby se penetrace blíží 100 %. Dalším kamenem úrazu je bezpočet možných nefunkčních alel a tudíž obtížná genetická depistáž.
Výše uvedené mutace genů se projevují ztluštěním celé stěny levé komory nebo jejich částí (přepážka nebo její část, volná stěna nebo její část, papilární svaly, hrot levé komory). Kromě makroskopicky viditelného ztluštění je v histologickém obrazu vidět anizotropie (neuspořádaná struktura svalových vláken), zvětšení průměru svalových vláken a hromadění vaziva.

Klinické příznaky: 
Vzhledem k charakteru chovu koček je velká většina postižených koček bez příznaků. Bohužel častým příznakem může být náhlá smrt (tj. smrt bez předchozího projevu nemoci, obvykle následek anizotropie), hodně pacientů má jenom slyšitelný systolický šelest nebo cvalový rytmus a menšina má projevy městnavého selhání - tj. klidovou dušnost, velice raritně kašel. Poslední známou manifestací je tromboembolie systémových cév (vmetek uzavře průtok ve velkých cévách pánevních, méně často hrudních končetin nebo hlavy.

Diagnostika:
Z běžných vyšetřovacích metod nejvíce informací poskytne echokardiografie doplněná o pečlivý poslech srdečních ozev.
Echokardiografie jako skríningová metoda by měla být použita u 18 měsíčních a starších jedinců. V případě negativního vyšetření by se měla opakovat po 2 letech asi do věku 8-10 let.
V případě nejasného výsledku např. izolované zvětšení papilárního svalu, cvalový rytmus bez prokázaného SAM (systolický dopřední pohyb mitrální chlopně), zvětšení levé síně bez prokázaného SAM a zvětšení stěny levé komory, by se mělo vyšetření zopakovat za 12 měsíců a pokud bude nález bez změny nebo progrese lze nález považovat za jinou diagnózu nežli HKMP.
Genetický skríning – počet možných mutací je teoretický rovný počtu nukleotidů umocněný počtem nukleotidů daného genu (těch genů je kolem 11ti, tj. sledování jedné alely (tj. jedné mutace) není řešením otázky: „má tato kočka hypertrofickou kardiomyopatii?“

Skríning by měl obsahovat opakované echokardiografické vyšetření, archivaci výsledků a po vhodné době cca. 5 let provést analýzu výsledku včetně analýzy rodokmenů s jasnými doporučeními, kterou linii v chovu potlačit, resp. která kombinace linií je vitální a naopak.

MVDr. Peter Scheer

Vice se o této dědičné, zákeřné nemoci dozvíte a najdete na stránkách paní Zuzany Goišové http://www.goisovka.cz/

Krásný den Vám přeje Sandra a Sphynx Cattery Mutiny,CZ


/



Chov koček aneb výběr sphynx koťátka


Kanadský Sphynx  patří v poslední době k vyhledávaným plemenům koček. Tato obliba ale s sebou nese i negativní jevy, o kterých zájemce o kotě nemusí mít při výběru svého vytouženého koťátka ponětí. Vedle
inzerátů na koťata s PP se v inzerci objevuje záplava nabídek koťat bez PP, které často slibují typová koťátka po rodičích s PP, nebo jednom rodiči s PP, odčervení a očkování atd. V poslední době se ale setkávám s nepříjemnými zkušenostmi majitelů koťat, kteří si zakoupili kotě sphynxe a místo radosti ze čtyřnohého mazlíčka se dostavilo zklamání a často i smutný konec, končící smrtí kotěte nebo mladé kočky. I zde platí, že papír (nebo internetové stránky) snesou všechno a realita je poněkud jiná, což laik při pročítání inzerátů na první pohled nepozná. Nízká cena kotěte navíc sebou nese další skryté finanční výdaje, a to zejména na očkování nebo veterinární péči. Rozhodla jsem se proto vytvořit‚ následující text tak, aby zájemce o kotě poznal zásady chovu koček, mohl se snadněji orientovat v záplavě inzerátů koťat, a tím se vyvarovat koupě kotěte z problémových chovů. Na konci článku najdete shrnutí toho, na co si dát pozor při výběru koťátka.
 
Kotě s PP nebo bez PP
O rozhodnutí o pořízení koťátka se zpravidla jako první objevuje otázka, zda si pořídit kotě bez PP nebo s PP. Většinou se zájemci rozhodují pro kotě bez PP, protože rodokmen nepotřebují a na výstavy nebo do chovu kotě nehledají. Tady se ovšem objevuje první mylná domněnka: rodokmen (PP) je podmínkou k chovu a výstavám a PP zvedá cenu kotěte. Ve skutečnosti si zpravidla žádný chovatel neklade podmínky, které zavazují nového majitele kotěte k výstavám a chovu. V první řadě mu záleží na tom, aby se jeho kočičí drobeček dostal do láskyplných rukou. Pro úplnou informaci uvedu, že cena jednoho rodokmenu je 150 Kč, což představuje tu nejmenší finanční položku, kterou chovatelé do kotěte investují. Důvod, proč jsou ceny
koťat s PP a bez PP odlišné, je třeba hledat v řadě jiných skutečností souvisejících s etikou chovu, se záměrem chovu samotného, s veterinární péčí, očkováním, testováním genetických vad, zajištěním kvalitní stravy, důstojných životních podmínek pro kočky i jejich koťata atd. Výsledkem toho všeho (což není na první pohled vidět při pročítání záplavy inzerátů) je zdravý, opravdu sphynxí  mazlíček, který bude svému páníčkovi dělat dlouhou dobu kočičí společnost. Pojďme se tedy blíže podívat na chov koček s PP a na vše, co s tím souvisí.

Chovatelský záměr
Na začátku rozhodnutí věnovat se chovu je u většiny chovatelů na prvním místě láska ke kočkám. Každý chovatel, který se rozhodne zodpovědně věnovat svůj čas a finanční prostředky odchovu koťátek má svůj cíl chovu. Prvotním záměrem samozřejmě je zdraví koček a jejich pohoda, dále pak odchov typových a zdravých koťátek, která budou nést znaky daného plemene a která budou dělat radost svým novým majitelům. Kromě jiných znalostí vyžaduje chov koček rovněž znalost genetiky, na základě které chovatel
volí vhodné rodiče, dokáže určit předpokládané barvy koťat z konkrétního spojení aj. Nápomocní v tomto směru jsou rovněž poradci chovu. Typ koček je posuzován na mezinárodních nebo národních výstavách koček, na kterých je rovněž udělována chovnost. Chov nemá být v žádném případě založený na vidině finančního zisku z prodeje koťat a bezmyšlenkovitém krytí koček . Zájmový chov se zodpovědným přístupem ke zajištění výborných životních podmínek a kvalitní stravy pro kočky, veterinární péče, řádného očkování a testování koček představuje nákladný koníček, který nepatří rozhodně mezi ziskové činnosti. O zájmovém chovu s chovatelským záměrem ve smyslu výše uvedeného textu se můžeme zmiňovat pouze v případě chovu koček s PP. U koček bez PP není znám jejich původ, a proto žádný z prodávajících nemůže zaručit, že jde o čistokrevného Sphynxe, typového atd. Pokud se rozhodnete pořídit si sphynx koťátko, nebo koťátko jiného plemene, je jedinou zárukou jeho původu rodokmen. Jeho vzhled připomínající určité plemeno vám v tomto případě nikdy nezaručí, že z koťátka vyrostou takové kočky, které znáte např. z výstav ušlechtilých koček.

Chovatelská stanice
Chovatelská stanice je dle Chovatelského řádu ČSCH-SCHK „chráněné jmenné označení, přiznávané chovateli koček organizovanému v ČSCH.
Opravňuje je jej k provádění plemenitby koček v souladu s platnými chovatelskými předpisy“. U nás se nejčastěji setkáte s registrací stanic ve FIFe, jejímž členem je Sdružení chovatelů koček v České republice (SCHK), nebo ve WCF a CFA. Jde o mezinárodní svazy chovatelů koček. U koček bez PP nelze hovořit o chovatelské stanici, protože jde o neregistrovaný chov, který se neřídí žádnými pravidly, a proto nemáte na kotě žádnou záruku.
Chovnost
Kočky získávají chovnost na výstavách ve třídě otevřené určené pro kočky od 10 měsíců stáří. Na výstavě
se posuzuje exteriér kočky. Z chovu jsou vyřazovány kočky, které neodpovídají svým vzhledem danému plemeni a které nesou zjevné genetické vady, např. šilhavost, zálomky na ocase, nesestouplá varlata, nekorektní zkus, hluchota zejména u čistě bílých koček aj. Tyto kočky jsou z chovu vylučovány a nelze na nich odchovávat koťátka. Dále platí, že na kočkách s PP nelze odchovávat koťata bez PP. Znamená to, že všechna koťata z vrhu po uchovněných rodičích musí dostat rodokmeny. Z toho rovněž vyplývá, že je neopodstatněné používání koček s PP k odchovu koťat bez PP, což se často objevuje v inzerátech. Zájemce o kotě by mělo v tomto případě zajímat, proč rodiče nezískali chovnost a proč jsou tedy na nich odchovávána koťata bez PP. Příčinou totiž může být výše uvedené vyřazení z chovu z důvodu genetických vad. Neopodstatněné je rovněž zdůvodnění, že kočka by musela na výstavy. Jak jsem již uvedla výše, postačí absolvovat jednu výstavu k získání trvalé chovnosti, což ani z důvodů finančních nebo časových nepředstavuje podstatnější zátěž.

Chov koček
Jakmile kočky získají chovnost, mohou být zařazeny do chovu. Kočka může být kryta po dosažení 1 roku věku. Výjimkou jsou kočky, kdy na základě lékařské zprávy veterináře může být povoleno krytí kočky od 10 měsíců stáří. Kocouři mohou krýt taktéž od 1 roku věku. Kočka může mít maximálně 3 vrhy za období dvou let.
Chovný kocour může v průběhu 14 dní krýt maximálně dvě různé kočky, s výjimkou jednoho náhradního
krytí. Kočky, které rodí opakovaně císařským řezem jsou vyřazovány z chovu. Vhodné spojení kočky a kocoura se volí na základě toho, jaké vlastnosti chce chovatel u koťat získat. Důležité je rovněž volit rodiče koťat tak, aby nedocházelo k úzké příbuzenské plemenitbě, která je určena pro zkušené chovatele a jen pro přesně daný chovatelský záměr. U koček bez PP nemůže nikdo zaručit, zda rodiče koťat nejsou v příbuzenském vztahu, což může přinášet zdravotní rizika pro koťata. Rodiče koťat jsou testování na infekční nemoci FIV a FeLV. Nemocné kočky předávají infekci svým potomkům a takto nakažená koťátka se zpravidla nedožívají více jak 1 roku. Protože u kanadského Sphynxe se vyskytuje dědičné onemocnění srdce (HCM), mají být kočky pozitivní na tyto nemoci vyřazeny z chovu.

Koťátka
Koťátka přicházejí na svět po cca 64 dnech březosti kočky. Délka březosti může být o 4-5 dnů kratší nebo delší než uváděný průměr. Zhruba od 4 týdnů začínají koťátka jíst kromě mateřského mléka i pevnou stravu. Důležité je zajištění kvalitní stravy pro koťátka i kojící kočku. Nevhodná strava má špatné následky,
odrážející se na vývoji koťátek a kondici jejich matky. Odběr koťat je možný ve věku 13 týdnů, kdy jsou koťátka již plně odstavená a socializovaná. Pro správnou socializaci kotěte je důležitý nejen kontakt s běžným provozem domácnosti, ale rovněž kontakt s matkou a ostatními sourozenci. Nesocializované, brzo odebrané kotě může mít problémy se začleněním do běžného života v nové rodině, což se projevuje např. agresivitou vůči majiteli. Ve věku 13 týdnů jsou koťata očkována na infekční nemoci. První vakcinace se provádí zpravidla ve věku cca 8 týdnů, přeočkování následuje po 3 - 4 týdnech. Zhruba týden po druhém očkování jsou koťátka připravena k odběru. Povinné je očkování proti panleukopenii, kaliciviróze a rhinotracheitidě. V očkovacím průkazu musí tedy být uvedeno očkování a přeočkování koťat proti těmto nemocem, tedy dvě očkování v odstupu 3 - 4 týdnů. Koťata se dále minimálně 2x odčervují, což musí být rovněž uvedeno v očkovacím průkazu. U koťátek si dále ověřte, zda nemají zahleněné nosní dírky a oči. Rovněž uši koťat a zadeček musí být čistý.

Prostředí
Kočky žijí společně s člověkem v domácnostech, kde hygienické podmínky odpovídají standardním zvyklostem člověka. V žádném případě nemají být trvale odděleny od obytných prostor bez kontaktu s člověkem. Důležité je rovněž, aby byl zachován optimální počet koček na obývanou plochu. Kočky nesmí být vystaveny trvalému stresu z nedostatku prostoru.  Kočky nesmí být rovněž drženy v klecích. Výjimku stanoví např. ohrádky pro koťátka, nebo izolace nemocných koček. Chovatel musí kočkám dále zajistit odpovídající množství misek na krmení, záchodků, škrabadel a pelíšků na spaní. Kočky žijí v trojrozměrném prostoru, a proto musí mít možnost přístupu na vyvýšená místa.
Výše uvedené skutečnosti se řídí chovatelskými předpisy (viz Použité zdroje), jejichž dodržováním jsou vázání chovatelé koček s PP. V případě koček bez PP neexistují žádná pravidla, která musí být dodržována a tomu následně odpovídá kvalita koček a hlavně jejich zdravotní stav a mnohdy i podmínky, ve kterých vyrůstají. Každý, kdo se chce věnovat chovu zodpovědně, má možnost stát se členem Sdružení chovatelů koček v České republice. Náklady na formální záležitosti s tím spojené jsou minimální ve srovnání s finančními náklady pro zajištění kvalitní výživy, veterinární péče, zdravotních testů a dalších potřeb pro kočky. Otázkou tedy zůstává, jaké jsou skutečné důvody odchovávat koťata bez rodokmenu s nejasným původem, bez zajištění testů, vakcinace, kvalitní stravy atd.  Na to by si měl dát pozor každý zájemce o kotě.

Na co si dát pozor při výběru koťátka
Pokud chcete kotě konkrétního plemene, kupte si kotě s rodokmen, který zaručí jeho původ. Nelze hovořit o chovu typových a čistokrevných koček v případě odchovů bez PP, u kterých není znám původ rodičů kotěte a u kterých nebyly posouzeny kvalifikovaným posuzovatelem exteriérové znaky daného plemene. Jestli vám nezáleží na konkrétním plemeni kočky, rozhodně uděláte lépe, když poskytnete domov opuštěným kočičkám z útulku.
Při výběru kotěte se nenechte unést nedočkavostí a nadšením pro koťátko, ale v klidu se podívejte po různých nabídkách koťat, prostudujte si internetové stránky různých stanic a domluvte si návštěvu ve vybraných stanicích. Podívejte se na prostředí, ve kterém kočky žijí, nechte si ukázat koťátka a matku, popř. oba rodiče koťat. Pokud se vám cokoliv nezdá ať už v prostředí samotném, nebo u koček, popř. na přístupu chovatele k vám, koupi kotěte z takových podmínek pečlivě zvažte. Nekupujte koťata z klecových odchovů nebo z prostředí s nevyhovujícími hygienickými podmínkami.
Rozhodně byste neměli kupovat kotě „ve dveřích“ bez kupní smlouvy, povinného očkování a záruky původu plemene, tj. rodokmenu. Ani v případě výběru kotěte neplatí, že levnější koupě je správné rozhodnutí. Osobně znám smutné příběhy zklamaných majitelů takovýchto koťat, které nejednou končí smrtí mazlíčka kvůli nezodpovědnému přístupu „chovatele“.
Certifikát HCM testu
Nechte si předložit očkovací průkaz, ve kterém musí být uvedeno povinné očkování proti panleukopenii, kaliciviroze a rhinotracheitidě, potvrzené razítkem veterinárního lékaře. Každé kotě musí být naočkováno cca ve věku 8 týdnů a poté přeočkováno po 3-4 týdnech. Každé kotě musí tedy mít vlastní očkovací průkaz. Taktéž v očkovacím průkaze musí být uvedeno min. 2x odčervení koťat. Předčasným odběrem nenaočkovaného kotěte vystavujete kotě zdravotnímu riziku a sebe nepříjemnostem. Povinné očkování musí mít samozřejmě i rodiče koťat, což by na požádání měl chovatel rovněž doložit jejich očkovacím průkazem.
Zajímejte se o to, zda jsou kočky testovány na FIV a FeLV. Na FeLV je možné kočky očkovat. Někteří chovatelé prodávají koťata vakcinována na tuto smrtelnou infekční nemoc, která se mezi kočkami neočkovanými a netestovanými objevuje. Testy na infekční nemoci jsou směrodatné jen tehdy, jestli se kočka od jejich provedení nedostala do styku s cizími kočkami (např. krytí, pohyb venku, výstavy).
Zjistěte, zda chovatel má povědomí o genetických nemocech, které se mohou u daného plemene vyskytnout. U Kanadského Sphynxe  se jedná o dědičné onemocnění srdce (HCM), o kterých by měl chovatel vědět a měl by zajistit testování svých chovných koček, aby nedocházelo k odchovu nemocných koťat.
Chovateli se zodpovědným přístupem k chovu koček záleží na svých odchovech a zajistí pro majitele svých koťat chovatelský servis, tj. rady a pomoc po celou dobu života kotěte, a to bez ohledu na to, zda je kotě určeno k chovu nebo na mazlíka.

Autor článku: RNDr. Monika Mulková, Ph.D., Silver Rain,Cz

Krásný den Vám přeje Sandra a Sphynx Cattery Mutiny,CZ